Kitap Özetleri

Kırmızı Yel Kitap Özeti

 Kırmızı Yel Kitap Özeti, Kırmızı Yel Kitabı içeriği, konusu, hakkında kısaca bilgi. Kırmızı Yel Kitabı özeti

Kırmızı Yel, Osman Şahin’in hikâye kitabı (1971)

Konularını Fırat yöresinden alan yedi hikâye. Anadolu’da kınacık (küf) hastalığı düşen ekinler, rüzgâr esince kırmızı göründüğünden, köylüler buna “kırmızı yel” derler. Kitaba adım veren ve TRT 1970 Yarışması’nda Hikâye Büyük Ödülünü ‘nü kazanan ilk öyküde Muğdetli köyünden Resul, tarlasını bu afetten korumak için Şıh’a başvurur. Şıh, kanının hasını akıtması öğüdünü verince, Resul aptes alır ve kursağındaki dünya malının erimesi için, bir gün aç, bir gün susuz bıraktığı çocuğunu kurban eder.
İkinci hikâyede iki adamıyla Mardin’i görmeye giden Beşir Ağa, kendisine saygısızlık ettiği gerekçesiyle bir genci çok doğalmış gibi, tabancasını çekip öldürür ve Opoletli Gardaş dediği polisin kendisini tutuklamaya gelişini hayretle karşılar. Bedvanlı Zülfo, bütün varı birkaç dönümlük toprak, yoksul bir köylüdür; ağa ile çekişmesi bir sonuç vermeyince çaresizliğine boyun eğer.
Kurt Avı’nda aynı bölgeden bir kadın, geceleri altını ıslatan çocuğunu bu illetten kurtarmak için, bir şıhın öğüdü üzerine bir kurt postu edinmek ister, ağa da bu isteğe katılır. Karlı bir kış günü kurt avına çıkan aşiret marabaları, başka bir aşiretle çarpışırlar, kan dökülür; ama iki köyün ağası, ölen adamlarına değil, kurdun kaçmasına üzülmektedirler.
Beşinci hikâyede kuraklığın yanı sıra, dağı taşı Fareler basmıştır. Ağanın tarlasını temizlemeye marabaların çabası yetmeyince Siverek’ten bir tarım memuru ilaçlamaya getirilir. Çıkan bir anlaşmazlıkta Feyzo, ağasının attığı kurşunlarla yaralanınca, silâhını çeker, o da ağasını vurur. Odun hikâyesinde Fırat’ta sellerin sürüklediği ağaçlan toplama savaşı anlatılıyor: Irmağın dalgaları arasında boğuşan Genco ile Remo, azgın sel akışında göz koydukları iri bir ağacı tek başlarına tutamayınca, iş birliği yaparak paylaşmaya karar verirler. Genco’nun anası, kıyıda uzaktan, oğlunun oyuna geldiğini, Remo’ya kandığını sanır. Ağaca bağlı ipin bir ucu Remo’nun karısının elindedir, bir ucu da Remo’-nun belinde. Genco’nun anası, odunu karı kocanm alacağı zannıyla baltasını gergin ipin ortasına indirir; boşanan çam ölüsü, kara dalgaların içinde akıp gider.
Fırat’ın Cinleri başlıklı son hikâyede üst üste iki güç doğum sonucu kanaması durmayan, Yağda adında bir Doğu Anadolu kadınının çok acılı çilesi işleniyor: Ağanın yardımıyla getirilen bir cindar’ın ilkel öğütleriyle tedavisi istenen kadın, sonunda kuduz olur; Fırat’tan geçen cinlerden köyü kurtarmak için de bir çula sarılarak ırmağa atılır.
 
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı