Nedir

Kişisel Ne Demek, Anlamı

KİŞİSEL. Kişiye özgü. Hukuk alanında, birçok sözcüğü tamlayan olarak kullanılmaktadır. Kişisel hak, kişisel dava, kişisel kusur, kişisel durum gibi.
Kişisel haklar, kişinin bizzat kullanması gereken, nişanlanma, evlenme, boşanma gibi haklardır. Devredilemez, kullanmaktan vazgeçme taahhüt edilemez, para ile değerlendirilemez. Ancak kişisel olarak, yapmaktan vazgeçilebilir, örneğin, boşanmaya karar vermiş bir kişi, bu kararından vazgeçebilir. Ama, kimseye boşanma hakkını devredemez. Alacak hakkı gibi kişisel haklar ise, herkese karşı değil, yalnız borçluya karşı ileri sürülebilir. 
Kişisel dava, kişisel bir hak isteğini karşılayan davadır. Geniş anlamıyla, alacak davası niteliğindedir. Karşıtı, ayni davadır. Kişisel davanın açılabileceği durumlar, Ceza Hukuku açısından sınırlıdır. Çünkü ceza hukukunda, temel kural, kamu davasının savcının açmasıdır. İstisna olarak, belirli bazı suçlarda, suçtan zarar görenlere de, tek başına dava açma hakkı tanınmıştır. Bu davaya kişisel dava denilir. Bu yolla yasa koyucu, kendi çıkarlarını temsil etmek koşuluyla, kişiye hakkını arama imkanı vermiştir. Kişisel davadan vazgeçmek mümkündür.
Kişisel kusur, yönetim hukuku alanında, yönetim memurlarının, imlediği ve hizmetten ayrılabilen kusurlardır. Bu durumda, sorumlu olan yönetim değil, suça neden olan memurdur.
Kişisel durum, gerçek kişilerin, hukuksal varlıklarıyla ilgili olan, doğum, evlenme, boşanma, evlat edinme, ölüm gibi, hukuksal durumlarıdır. Bireysel, aile ve siyasal durum olarak üçe ayrılır. Doğum, ölüm, isim vb bireysel duruma, kan ve evlilik bağıyla ortaya çıkan ilişkiler aile durumuna, vatandaşlık, mahkumiyet vb de siyasal duruma girerler.
Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt 2706

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı