Nedir

Kıskançlık Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Kıskançlık nedir? Kıskançlık neden olur, nedenleri nelerdir? Çocuklar hangi durumlarda kardeşlerini kıskanır. Kıskançlığın ortaya çıkmasına neden olan durumlar.
Kıskançlık: Sevilen bir kişinin veya nesnenin başkasıyla paylaşılmasına katlanamama. Sevginin var olduğu her yerde vardır. İnsanoğlunun en doğal duygularından biridir. Fakat aşırı olmamalıdır. Bu durumda, bir kadınla bir erkek arasında kıskançlığın olması doğaldır. Eğer bu aşırı derecede olursa, sonuç olumsuz da olabilir. Edebiyatta kıskançlık konusu sıklıkla işlenmiş ve örneklerle gösterilmiştir.
Kıskançlığın temelinde güvensizlik duygusu yatar. Kişi karşısındakine güvenmediği için onu kıskanır. Bu durum, kişinin çocukluk yaşantılarına kadar uzanır. Çocuk için en değerli varlık annesidir. Onu hiç kimseyle, bilinçsiz olarak babasıyla bile paylaşmak istemez. Freud, erkek çocuğun annesini babasından kıskanmasına aynı zamanda babası tarafından kendisine bir zarar verileceği korkusuna Oedipus kompleksi adını vermiştir.
Çocuklukta kıskançlık duygusunu ortaya çıkartan durumlardan biri de ikinci bir kardeşin dünyaya gelmesidir, ilk çocuk, kardeşi doğmadan ve doğduktan sonra, anne sevgisini kaybettiğini düşünerek kıskançlık duygusuna kapılır. Yeni doğan bebeğe zarar vermek için çalışır veya kıskançlığını doğrudan açıklamayarak kardeşine aşırı bir ilgi gösterir.
İleri yaşlarda kardeşler arası kıskançlık, kavga ve geçimsizliklere dönüşebilir. Yaş ilerledikçe sevgi ağır basar ve bu geçimsizlikler azalır.
Çocuklukta, Oedipus kompleksinden veya kardeşi kabullenememekten ortaya çıkan kıskançlık çözümlenemezse, erişkinlikte büyük sorunlar görülebilir. Ayrıca, kardeş kıskançlığı şekil değiştirerek çevresindeki kişilerin dostluklarını veya onların sahip olduğu eşyaları, giyecekleri kıskanma şekline dönüşebilir. Çevredeki insanlara özenme ve onlar gibi giyinme merakının altında yatan duygular da kıskançlıktır.
Kıskançlık duygusunun kişideki görüntüsü, onun kişilik özelliklerine bağlı olarak değişebildiği gibi toplumun kültürel değerlerine de bağlıdır, örneğin, Batı toplumlarında sevgililer arasındaki kıskançlık nedeniyle olan cinayetlerin sayısı Türk toplumuna oranla azdır. İnsanların kadın erkek ilişkilerinde daha hoşgörülü oldukları toplumlarda, bu tür kıskançlıklar, değerini kaybetmekte, kişiye özgü olarak, kıskançlığın derecesi değişmektedir.
Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt 2671

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı