Nedir

Kitre Nedir Ne İşe Yarar?

Kitre nedir, Kitre ne işe yarar, nerede kullanılır, özellikleri nelerdir, kitre hakkında bilgi.
Kitre Zamkı: Bazı geven türlerinin gövdesinden elde edilen zamk. Kıvrık şeritler, yassı levhalar veya gayri muntazam parçalar halindedir. Asya’da ve çoğunlukla İran, Türkiye, Kafkasya ve Afganistan’da yetişmekte olan bazı geven türlerinden elde edilmektedir. Geven türleri çok yıllık, dikenli, tüysü parçalı yapraklı olurlar. Bunların çiçekleri kelebek şeklinde, sarı, pembe veya beyaz renklidir. Dağlık bölgelerde kuru yamaçlar ve steplerde yetişen bu bitkiler, yastık şeklinde kümeler oluştururlar.
Anayurdu Anadolu’dur. Türkiye’de 378 kadar türü bulunan bu bitkinin birçok türü Anadolu’ya özgü bitkilerdir. Kitre zamkı elde edilen başka geven türleri şunlardır: Bozgeven (Astragalus microcephalus), zamk geveni (A. gummifer), Doğu Anadolu geveni (A. kurdicus), altıngeven (A. aureus).
Türkiye’de kitre zamkı başlıca Doğu Anadolu’da Diyarbakır, Elazığ ve Bitlis civarında; Orta Anadolu’da Kayseri, Niğde ve Ankara civarında; Batı Anadolu’da Burdur çevresinde elde edilmektedir.
Bu zamk, patolojik bir üründür. Bitkinin gövdesinin merkezinde bulunan parankima hücrelerinin değişmesi ile meydana gelir. Yukarıda belirtilen geven türlerinin gövdelerinden, kendiliğinden veya temmuz ayında yapılan çiziklerden dışarı sızar, kuruduktan sonra elle toplanır.
Beyaz veya sarımsı beyaz renkli, 1-3 mm kalınlığında, 1-2 cm çapında yelpaze (yaprak kitre), yuvarlak, iplik şeklinde veya değişik şekil ve büyüklükte (Firde ve Traganton) dir. En kalitelisi yarı şeffaf yelpaze şeklinde olan yaprak kitredir. Bu da fiyor, beyaz, piyando, sarı ve çalu isimleri ile beş kaliteye ayrılır. Zamkın bileşiminde müsilaj ve nişasta bulunur. Kitre zamkının iyi kaliteli olanları eczacılıkta pilül, pastil yapımında yapıştırıcı olarak kullanılır. Diğer kaliteler ise tekstil, kağıt ve kozmetik sanayinde kullanılmaktadır. Ayrıca yurt dışına ihraç edilen bir üründür.
Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt 2707

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı