Bilgi Dünyası

Kızıldeniz Nerede, Derinliği, Hikayesi

Kızıldeniz nerede? Kızıldeniz hangi ülkede, derinliği, hikayesi. Kızıl deniz adı nereden geliyor? Dini açıdan önemi nedir?
Kızıldeniz: Afrika ile Arabistan yarımadasını birbirinden ayıran deniz.
Kıyısında Yemen, Suudi Arabistan, Mısır, Sudan ve Etiyopya yer alır. Hint Okyanusu’nun uzantısı olan deniz, Babülmendep boğazı ile Hint Okyanusu’na, 1869’da açılan Süveyş kanalı ile Akdeniz’e bağlanır. En geniş yeri, 320 km’ yi bulan Kızıldeniz’in, en dar yeri 30 km’dir. Tatlı su kaynaklarının azlığı ve yüksek buharlaşma nedeniyle % 0 40’a varan tuzluluk oranıyla, dünyanın en tuzlu denizidir. En derin yeri 2.920 m‘ dir. Denizin kızıl renkli olmasının nedeni, kıyılarındaki mercanlarla, çevresindeki toprakların kırmızı olmasıdır.
Geçmişten beri ticaret yolu olarak kullanılmış ve Süveyş kanalı açıldıktan sonra dünyanın en önemli deniz yollarından biri durumuna gelmiştir. XVI -XIX. yüzyıllar arasında Osmanlı egemenliğinde kalmış, sonra İngiliz ve İtalyanların eline geçmiş, fakat kısa süre ellerinde kalmıştır. İngilizlerin etkinliği ise İkinci Dünya Savaşı sonrasına kadar sürmüştür.
Kızıldeniz, aynı zamanda dinsel açıdan da önemli bir yerdir. Eski Ahit’in Çıkış kitabında anlatıldığına göre İsrailoğulları’nı Mısır’dan çıkaran Musa, Kızıldeniz üzerine elini uzatarak suları yarmış ve duvar olan suların arasından yürüyerek geçmişlerdir. Arkadan gelen Mısır ordusu, Musa’nın yine elini uzatması üzerine birleşen Kızıldeniz’in suları altında kalarak yok olmuştur.
Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt 2685

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı