Nedir

Klorofil Nedir Ne İşe Yarar?

Klorofil Nedir Ne İşe Yarar? Özellikleri ve Görevi hakkında bilgi. Bitkilere yeşil rengi veren Klorofil hakkında bilgi.
KLOROFİL. Bitkilere yeşil rengi veren, bitkinin havadan aldığı karbondioksit ile topraktan aldığı suyun güneş enerjisi ile birleştirilmesini ve karbonhidratların yapılmasını sağlayan katalizör.
Klorofil, ksantofil ve karoten gibi diğer boya maddeleriyle karışık olarak toprak üzerindeki bütün organlarda bulunur. Toprak altındaki organlarda, asalak ve çürükçül bitkilerde klorofil yoktur. Yaprağın yeşil rengini veren klorofildir. Hücrelerde, protoplazmanın içinde başlı başına ve kloroplast denilen (klorofil tanecikleri) özel protein cisimlerinde yer alırlar. Klorofilin oluşması için ısıya ihtiyaç vardır. Karanlıkta yetişen bitki solgunlaşır, kloroplastlarına ksantofil denilen sarı boya maddesi siner. Klorofil karbon, hidrojen, oksijen, azot ve magnezyumdan meydana gelen karışık yapılı bir maddedir. Çok güzel görünüşlü yeşil iğnecikler halinde billurlaşırlar. Eter ve kloroform vb ile erir.
Klorofil, güneş ışınlarını soğurur, ışık enerjisini kimyasal enerjiye çevirir. Yalnız bazı ışınları, özellikle kırmızı ışınları soğurur. Kırmızı ışık, protoplazmanın düşük ısıda sentez yapmasına, karbonlu besinlerin oluşmasına sebep olur. Bu olaya fotosentez denilir.
Güneş gören yeşil bir bitkinin oksijen çıkardığını XVIII. yüzyılın sonunda Priestley ispatlamıştır. Daha sonra bazı bilginler bitkilerin oksijen verirken havada ve suda erimiş gazlardan karbon dioksiti soğurduğunu buldular. Bitki soğurduğu karbon dioksitle suyu, güneş enerjisi kullanılarak klorofillerin katalizörlüğü altında birleştirilerek karbon hidratları (selüloz, nişasta, şeker vb) yapar. Bu olay, hücrede açıkça görülebilir.
Yeşil bitki karbonu özümlerken, solunum da yapar. Bitki ile atmosfer arasındaki gaz alışverişi birbirine zıt iki işlemin bileş keşidir. Karanlıkta solunum devam eder. Klorifi İsiz bir bitki özümleme yoluyla karbonhidratları yapamadığı için mantarlar gibi asalak veya çürükçül yaşamak zorundadır.
Klorofil özümlemesinin şiddeti birçok etmene bağlıdır; ışık yoğunluğu, sıcaklık, havadaki karbon dioksit oranı gibi. özümlemenin şiddeti her bitkide değişiktir. Işık şiddeti ile doğru orantılı olarak artar, maksimum bir değerden sonra gittikçe azalır. 0°C’ta özümleme olmaz. Sıcaklık arttıkça özümleme şiddeti artar ve 40°C’ta en yüksek değerini alır. Bu sıcaklık aşılırsa, yüksek sıcaklığın hücre plazmasına zararlı etki yapması yüzünden özümlemenin şiddeti aniden azalır, özümleme için gerekli karbon dioksit miktarı havadaki normal karbon dioksitin biraz üstünde olması özümlemenin şiddetini artırır.
Klorofil sentezi 1960 yılında Wood-ward tarafından yapılmıştır. Son çalışmalarla omurgalılardaki hemoglobinde bulunan porfirik çekirdeğin, bu hayvanların aldığı besinlerde bulunan klorofilden türediği ortaya konulmuştur.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı