Nedir

Kloroform Ne İşe Yarar Özellikleri Nelerdir

Kloroform ne işe yarar, nerede kullanılır, özellikleri nelerdir. Kloroform formülü nedir, hakkında bilgi.
Kloroform Metanın klorlu türevlerinden biri. Metan molekülündeki dört hidrojenden üçünün yerine klor atomlarının geçmesiyle oluşmuştur: HCCI3 özgün kokulu, renksiz bir sıvıdır. Koklanınca bayıltıcı özeliği vardır. 61°C’ta kaynadığı için oda sıcaklığında çabuk buharlaşır. Yanmaz. Suyla karışmaz. Alkol ve eterde çözünür. Organik maddeler İçin İyi bir çözücüdür.
Kloroform alkol veya asetonu kireç kaymağı ile birlikte damıtarak elde edilmektedir. Oluşan kloroformla birlikte geçen bir miktar alkol suda çözülerek kloroformdan uzaklaştırılır.
Kloroformun uyuşturucu etkisi 1847′ de İngiliz hekim James Simpson tarafından fark edilmiş ve ondan sonra ameliyatlarda ve doğumlarda eter yerine kullanılmaya başlanmıştır. Kloroform, daha çabuk etki göstermesi, kasları daha iyi gevşetmesi, beyni daha az yorması ve akciğerleri daha az hırpalaması nedeniyle eterden üstündür. Ayrıca, hastalar kendilerine geldiklerinde fazla mide bulantısı duymazlar ve kusmazlar. Bunlara karşılık, kloroformun kalp, böbrekler ve karaciğer üzerindeki olumsuz etkileri eterinkinden fazladır. Bu nedenle İlk yardım dışında, uyuşturma işlerinde kloroformdan daha tehlikesiz başka maddeler kullanılmaktadır.
Kloroform etil alkolle karıştırılarak bazı maddelerin korunmasında kullanılır. Deriye sürülünce ısıtıcı bir etki gösterdiğinden romatizma benzeri hastalıklarda vücuda sürülen ilaçlara katılır.
Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt 2711

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı