Biyografi

Knut Hamsun Kimdir Hakkında Kısa Bilgi

Knut Hamsun (1859 – 1952)

Norveçli romancı, oyun yazarı ve şair. Gudbran-dsdal’da doğdu. Küçük toprak sahibi bir ailenin oğludur. Çocukluğu sıkıntılar içinde geçti. Norveç’in birçok yerinde ve çeşitli işlerde çalıştı. Şansını denemek için ABD’ye gitti. Orada da birçok işe girip çıktı. Bütün bu işlerden kazandığı tecrübelerle 1899’da, Amerika’nın kültür değerlerine saldıran Modern Amerika’nın Kültürel Hayatı adlı kitabı yazdı. Avrupa’ya döndü, Kopenhag’a yerleşti. 1890’da Açlık (Sult) adlı romanını yayımladı. Kendi yaşamını anlattığı bu otobiyografik romanı ile birden yaygın bir üne kavuştu. Bu eserini başka kitapları izledi, ünü uluslar arası düzeye ulaştı. 1920’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldı. II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin Norveç’i işgal etmelerini hoş karşılaması ve Hitler’le görüşmesi Norveçlilerin büyük tepkisini çekti. Savaştan sonra yakalanarak akıl hastanesine kapatıldı. Grimstad’da öldü.

Knut Hamsun Edebi Kişiliği

Knut Hamsun, eserlerinde kendi yaşamını, yetiştiği çevreyi yansıtmıştır. Olay kişilerinin psikolojik portrelerini çizmeye önem vermiş, bu kişileri genellikle sıradan, silik insanlar arasından seçmiştir. Toplumun bireye kapalı oluşuna karşı çıkmış; toplumun dışladığı insanın doğa karşısındaki duygularını, serüvenci yaşamını anlatmıştır. Doğa betimlemelerinde çok üstün bir başarı göstermiştir.

Başlıca eserleri: Açlık, Pan, Victoria, Dünya Nimeti MI, Son Bölüm, Göçebe, Vahşi Kalp (şiir kitabı).

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı