Biyografi

Koca Ragıp Paşa Edebi Kişiliği Kısaca

Koca Ragıp Paşa Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Koca Ragıp Paşa Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi
Büyük bir bilgin ve devlet adamı olduğu kadar güçlü bir şair de olan Koca Ragıp Paşa, lirik aşk şiirlerinden gazla, Nâbi tarzında ve onun etkisinde didaktim manzumeleri ile tanınır. Dili ve anlatımı oldukça ağırdır. Hem nesir alanında, hem nazım alanında eserler meydana getirdi. Manzumelerinin birçoğunun bası beyit ve mısraları, zamanla, dilimizde atasözleri haline gelmiştir. Edebiyat tarihçilerimiz onun için: Nâbî’yi Ziya Paşa’ya bağlayan bir köprü gibidir» derler ki, yerinde bir yargıdır. Birçok ürün bırakmış olan Koca Ragıp Paşa’nın başlıca eserleri şunlardır: Divân: (çeşitli şiirlerini içeren kitap); Sefîne-i Ragıp, Mecmua-i Ragıp, Feth-i Belgrad, Tahkik ve Tevfik: (türlü konularda kaleme alınmış çeviri, manzum, mensur kitaplar).

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı