Biyografi

Koca Yusuf Kimdir? Nereli? Ölümü, Hikayesi

Koca Yusuf kimdir? Koca Yusuf nereli, doğum yeri, Güreş dünyasındaki yeri ve önemi nedir. Koca Yusuf nasıl ölmüştür, hikayesi.
Koca Yusuf (1857-1898). Türk güreşçisi. Şumnu’da (Bulgaristan) dünyaya gelen Koca Yusuf, Atlas Okyanusundaki bir deniz kazasında 41 yaşındayken boğularak ölmüştür.
Güreşe küçük yaşta başlamış ve kısa süre içinde ün kazanmıştır. Hocası, Kel İsmail pehlivandır. Zamanının ünlü güreşçileriyle, özellikle uzun süre Kırkpınar başpehlivanlığını elinde tutan Kel Aliço ile güreşmiştir. Adalı Halil’i iki kez arka arkaya yenmiş, 1897’de Avrupa’ya gitmiş ve Paris’te batı güreşinin kurallarını öğrenmiştir. Belçikalı, Fransız ve Macar rakiplerini yenerek Amerika’ya gitmiştir. Orada da yaptığı bütün güreşleri kazanan Koca Yusuf, karşısına çok iddialı ve biraz da küçümseyerek çıkan Amerika şampiyonu Robert’i de tuşa getirmiştir. Vatanına dönmek üzere 21 Mayıs 1898 günü New York limanından kalkan Fransız bandıralı Bourcogne transatlantiği ile yola çıkmıştır. Gemi, Atlas Okyanusunda ilerlerken sis yüzünden, İrlanda bandıralı Cnomartyshire şilebi ile çarpışmış ve 4 Haziranda batmıştır. Bütün yolcu ve mürettebatla birlikte ölümden kurtulamayan Koca Yusuf, hayatı boyunca hiç tuş olmamıştı. Cesedi bir adanın kıyısında bulunduğu zaman yüzüstü yattığı söylenir.
Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt 2713

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı