Kültür

Kocaeli Halk Oyunları, Müziği, Giyim Kuşamı

Kocaeli’nin Kültürel Özellikleri Nelerdir? Kocaeli ilinin  halk müziği çalgıları, yöresel oyunları, giyim ve kuşuma hakkında bilgi.
Kocaeli’nin Kültürel Özellikleri Hakkında Kısaca Bilgi
Yörede divan, bağlama. cura ve tanbura kullanılmaktadır. Davul, def, darbuka, zil, zilli maşa kaşık başlıca vurmalı sazlardır. Kocaeli’ne çeşitli yörelerden gelenler kendi oyunlarını getirmiş fakat hızlı sanayileşmeye bağlı olarak bunları yaşatamamıştır. Kimi köylerde horon, hora ve karşılamalar, kasap oyunlan, zeybekler ve çerkez oyunları oynanmaktadır.
Giyim-kuşam: İlin nüfus yapısındaki çeşitlilik giyim-kusama da yansımıştır. Kırlık kesimde kadınlar renkli şalvar, desenli basma entari, üç etek, ak yazma ya da “serpme” denen geniş, uçları püsküllü başörtü giymektedir. Erkek giysilerinin baslıcalar ise dizlik, potur va da zıvga. işlik (mintan). aba ve kalpaktır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı