Bilgi Dünyası

Kocaeli'nin İklim ve Bitkisi Örtüsü Kısaca

Kocaeli’nin İklim ve Bitkisi Örtüsü Kısaca, Kocaeli’n de hangi iklim görülür, yıllık yağış miktarı, bitkisi örtüsü, ağaç çeşitleri hakkında kısaca bilgi
Akdeniz ile Karadeniz iklimi arasında bir geçiş tipi olan Marmara iklimi egemendir. Kışlar soğuktur. Sık sık don olayı olur, yaz kuraklığı ve buharlaşma az, nemlilik ve bulutluluk ise çoktur. Karadeniz’den gelen nemli rüzgarlar ilde Karadeniz iklimi özelliklerinin belirmesine yol açar. Kuzeyde Karadeniz’e bakan kıyılarla, güneyde İzmit körfezine bakan kıyıların iklimi arasında bazı farklar vardır. Kuzeyde yazlar serin geçtiği halde, güney kesimler sıcaktır. Kışın kuzeyin çok soğuk olmasına karşın, güney biraz daha ılıktır. Genel olarak ilin güney ve kuzeyi denizle çevrili olduğu için, deniz etki iklimin yumuşak bir özelliğe sahip olmasını sağlar. İzmit’te yıllık sıcaklık ortalaması 14,4°C, Kandıra’da 15,8°C’tır. En yüksek sıcaklık İzmit’ te 42,9°C (ağustos), Kandıra’da 39,8°C (ağustos), en düşük sıcaklık İzmit’te (şubat) —18°C, Kandıra’da (ocak) —8°C olarak ölçülmüştür. Yıllık yağış tutarı İzmit’te 764,6 mm, Kandıra’da 890,4 mm’dir. En çok yağış sonbahar ve kış aylarında düşer. Yıllık ortalama nisbi nem % 72’dir.
Bitki örtüsü: İklimin elverişliliği nedeniyle orman örtüsü zengindir. Marmara bölgesinde orman zenginliği bakımından Bursa ve Sakarya’dan sonra gelir. İzmit körfezinin kuzey ve doğusunda Akdeniz iklimine uygun bodur bitkilerden oluşan makiler ince bir şerit halinde uzanır. Körfez çevresinde en çok görülen maki türü zeytindir. Burada maki topluluğu arasında Akdeniz bölgesinden farklı olarak kocayemiş, kermez meşesi, karaçalı, yaban gülü gibi bitkiler vardır. Körfezin kuzeybatısında ve doğusunda 500 m’ye kadar olan alanlarda geçiş bitkileri görülür.Makilerin kuzeyinde orman, fundalık ve bozkır bitki topluluğu yaygındır. Sapanca gölü güneybatısında dik kayalıklar bitki örtüsünden yoksundur. Ormanlarda, çam, meşe, çınar, selvi ve söğüt türleri yaygındır. Kandıra kuzeyinde Baba dağı ve Karadeniz kıyılarında Kefken, Cebeci boylarında çam ormanları vardır. Daha güneyde bunların yerini meşeler alır. Ayrıca su boylarında kavak, söğüt ve akçaağaç gibi türler de vardır.
Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt 2715

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı