Kitap Özetleri

Koçyiğit Köroğlu Oyunu Özeti

Koçyiğit Köroğlu Oyunu Özeti. Ahmet Kutsi Tecer’in Koçyiğit Köroğlu oyunu hakkında bilgi. Koçyiğit Köroğlu oyunu içeriği, konusu, kahramanları.

Yazar, bir manzum prolog ve altı tablolu oyununu “destanın belli bir yeri olmadığı gibi, Çamlıbel de, Bolu da belli bir yerin adı değildir. Oyundaki olaylar Oğuzların İslam olmasından önceki bir devirde geçer” diye tanıtıyor. Müşerref Yılmaz da bir eleştirisinde eserin konusunu şöyle özetliyor (Hisar, 67, Temmuz 1969): “Köroğlu’nun babası, kırk yıl önce, Bolu Beyi’nin seyisi iken, obalardan otlak kirası için getirdiği Kır At’ı beğenmeyen Bolu Beyi tarafından cezalandırılmış, gözlerine mil çekilerek, atın sırtına bindirip salıverilmiştir. Kır At, onu köyüne kadar getirir. Bir öç alma duygusuna kapılan Batur, oğlunu da bu telkinle yetiştirir ve Köroğlu, gelip Çamlıbel’e yerleşir. Yiğitleriyle birlikte, Bolu Beyi ve adamlarıyla her fırsatta çatışırlar. Köroğlu’nun, yüzünü liiç görmediği bir oğlu vardır. Ona olan hasretini gidermek için Ayvaz’ı kendine evlat edinmiştir. Ayvaz, bir gün, Bolu Beyi’nin adamları tarafından tutsak edilir. Bunun için yapılan bir çatışma sonunda Bolu Beyi çok kızar ve Kır At karşılığında Ayvaz’ı vereceğini bildirir. Kaldı ki Kır At, Köroğlu ve Çamlıbellilerin uğuru, son derece atılgan ve hassas bir attır. O günlerde Köroğlu’nun oğlu Arslan gelir. Babası onu tanır, fakat belli etmez. Sonunda Ayvaz da geri döner. Bir gün Bolu Beyi’nin konağında yapılan cirit oyununda konak basılır, Bolu beyi tutsak edilir. Arslan, babasını tanır. Köroğlu onu Bolu Beyi’nin kızıyla birleştirir. Çamlıbellilerin başına Ayvaz’ı bırakarak kendisi çıkar gider. Artık babasının öcünü almış, görevi bitmiştir.”
Eserin ilk temsili, 1949’da Ankara’da Devlet Tiyatrosu’ndadır.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı