Nedir

Kok Kömürü Kullanım Alanları Nelerdir

Kok kömürü nerede kullanılır, nasıl elde edilir, kullanım alanları nelerdir.
Kok. Maden veya linyit kömüründeki uçucu maddelerin kok fırınlarından kömürden uzaklaştırılmasıyla elde edilen katı yakıt.
Bazen, asıl ürün olarak (kok fabrikalarında) bazen de yan ürün olarak (havagazı fabrikalarında) elde edilir. Havagazı fabrikalarında elde edilen kok da ısıtma işlerinde kullanılır. Fakat bu kok, hafif ve gözenekli olduğundan yüksek fırınlardaki basınca dayanamaz. Bu nedenle demir elde edilmesinde kullanılacak kokun özel olarak yapılması gerekir. Petrolden de kraking yoluyla benzin elde edilmesi sırasında yan ürün olarak petrol koku denilen gözenekli bir kok elde edilir. Bu kok da yakıt olarak kullanılabildiği gibi, elektrot yapımında, yapay grafit yapımında, boya maddesi olarak vb kullanılır.
Kok elde etmek için kömür, tuğladan yapılmış büyük ocaklara doldurularak havasız ortamda 1000 derecenin  üzerine kadar ısıtılır. Bu işlem sırasında kömür; gaz, sıvı ve katı ürünler vererek ayrışır. Gaz ürünlerin içinde hidrojen, metan, etilen, benzen, su, amonyak, kükürtlü hidrojen, azot, karbon sülfür gibi maddeler bulunur. Sıvı ürünler, amonyanklı su ve kömür katranıdır Amonyaklı suda amonyak, amonyum karbonat, amonyum sülfür gibi maddeler vardır. Katranda ise, benzen, toluen, ksilen, naftalin, antrasen, fenol, tlyofen, piridin, zift gibi maddeler bulunur. Katranın işlenmesiyle uğraşan büyük bir kimya sanayi vardır.
Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt 2720

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı