Nedir

Kokain Nedir? Etkileri Nelerdir

Kokain nedir, nerelerde kullanılır, ana maddesi nedir, etkileri nelerdir.
Kokain: Erythroxylum koka ağacından elde edilen bir alkaloit. Tropikal ülkelerde, özellikle Sili, Peru ve Bolivya’da yetişen bu ağacın yapraklarını eski İnkalar uyarıcı ve zevk verici etkisi nedeniyle çiğnerlerdi. Yapraklarda bulunan kokain yutak ve mide sinirlerini uyuşturduğu için açlığı bastırır, bitkinliği giderir. Bu nedenle zor işlerin yapımında ve zahmetli yolculuklarda bu yapraklardan yararlanılmıştır.
Kokain, arı olarak 1860’da koka ağacından elde edilmiş, dili uyuşturucu etkisi olduğu fark edilmiş, fakat 1884′ e kadar bu etki üzerinde durulmamıştır. Viyanalı göz cerrahı Cari Koller bu özellikten yerel anestezi için yararlanmayı düşünmüş kokainin kimyasal yapısını incelemiş, hayvanlar ve insanlar üzerinde denemeler yapmış ve ilaç bundan sonra yerel uyuşturucu olarak kullanmaya başlanarak göz cerrahisinde bir devrime neden olmuştur.
Kokainin ana maddesi ekgonindir. Bunun bir metilbenzen grubuyla birleştirilmesiyle uyuşturucu etkisi artırılabilir. Kokainin zehirli oluşu ve alışkanlık yapışı nedeniyle yerel anestezide daha çok 1905 yılında yapay olarak elde edilen ve alışkanlık yapmayan prokain (novokain) kullanılmaktadır.
Kokain beyni uyarır ve çevresel sinir sistemini felce uğratır. Fazla miktarda alınırsa önce aşın sevinç, heyecan ve konuşkanlık yalatır, sonra bu coşkunluk çöküntüye dönüşür, hareket uyumsuzlukları ve çırpınmalar görülür, solunum felci sonucu ölüm gelir.
Kokain de alışkanlık yapan bir ilaçtır. Fakat etkileri ilacın bırakılmasından sonra derin izler bırakmadan geçer. Bu nedenle afyon ve türevleri kadar tehlikeli değildir. Afyon gibi uyuşukluk değil neşe ve canlılık yaratır. Sürekli kokain kullanan müptelalara pek rastlanmamaktadır. Genellikle yapıldığı gibi buruna çekilerek kullanıldığında mukozada yaraların açılmasına neden olur.
Kaynak: Temel Britannica Cilt 4 Sayfa 2720

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı