Nedir

Koleksiyon Nedir? Önemli Koleksiyoncular Kimlerdir

Koleksiyon nedir, Dünyadaki ve Osmanlıdaki önemli koleksiyoncular kimlerdir, Koleksiyonculuğun tarihi hakkında bilgi.
Koleksiyon: Zevk, yarar veya öğrenme amacı ile bir araya getirilmiş nesnelerin tümü. Eski Yunan uygarlığında, halkın ortak malı sayılan sanat eserleri, meydanları ve tapınakları süslemekte kullanılmıştır. Tarihte ilk amatör koleksiyoncuların, Yunanistan’ın Roma tarafından işgal edilmesinden yararlanan zengin Romalılar olduğu sanılmaktadır.
XII. yüzyılda, Parisli Jacques Duchie nin sanat eserlerini topladığı bilinmektedir. Fransa’da Valoisların ortaya çıkmasıyla amatör koleksiyonculuğun altın çağı yaşanmaya başlanmıştır. Bu koleksiyoncular Jean de Berry, V. Charles, Anjoulu Louis, Bourgogne dükleri ve kral Rene’dir. XVI. ve XVII. yüzyıllarda amatör koleksiyoncular arasında krallar ve çok büyük kişiler yer almıştır. Bunlar I. François, V. Kari, II. Philipe, XIV. Louis, İngiltere kralı I. Charles! Pacheco, Mazarin, Granvelle, Mendoza gibi kardinaller ile Alba dükü ve Arun-del kontudur. Almanya’da Pirckheimer, Fransa’da Grolier. Ambroise de Thou, Jabach, Hollanda’da Gaspar Gevaerts, Rockox, Huygens gibi bazı kentsoylu koleksiyoncular vardı.
XVIII. yüzyılda koleksiyonculuk daha da yaygınlaşmıştır. Türklerde koleksiyon, Fatih Sultan Mehmet ile görülür. Fatih minyatürleri, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman porselenleri toplamışlardır. II. Abdülhamit değerli taş ve mücevherat, Sokullu Mehmet Paşa ise tespih koleksiyonu yapmışlardır.
Bugün müze durumuna getirilen saraylarda bunlar sergilenmektedir. Cumhuriyet döneminde de çeşitli kişi ve kuruluşlar koleksiyon yapmaktadırlar. Bunlar arasında Talat Gönensay, Sadberk Koç, Mutahar Başoğlu, Kenan Özbel, Tevfik Kuyas gibi kişiler ile Yapı ve Kredi Bankası ve Olgunlaşma Enstitüsü gibi kurumlar da vardır.
Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt 2722

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı