Kültür

Kolombiya Kültür Sanat Faaliyetleri

Kolombiya Kültür Sanat Faaliyetleri, Kolombiya edebiyatı, önemli sanatçıları, ressamları hakkında bilgi.
Kültür ve sanat XIX. yüzyılda resim az ilgi görmüş, ancak dönemin sonuna doğru Fransız gerçekçiliği ve izlenimcilik gibi akımların etkisiyle bu alanda ilgi artmıştır. Manzara ressamı Pedro Net Gomez, portre ressamı Ignacio Gomez Jaromillo güzel sanatların önde gelen adlarındandır. XX. yüzyılda Alejandro Obregon yenilikçiliğin temsilcisi olmuş, Ramirez Villamizar izlenimci, Enrique Grau da geometrik biçimlerdeki çalışmalarıyla tanınmışlardır.
İspanyollardan önceki devirlere ait tarihi kalıntılar San Augustin Ulusal Arkeoloji Parkı’nda toplanmıştır. Bu parktaki ikili heykel, tek bir tanrının iki görünüşünü gösterir. Yine bu devre ait altın maskenin bir cenaze töreni maskesi olduğu kabul edilir. Bu maske Cumhuriyet Bankası Altın Müzesindedir.
Bağımsızlığın ilk yıllarında Jorge Isaacs, romanı Maria İle şair Jose Euse-bio Caro ve Rafael Pombo felsefi lirizmin niteliklerine sahip olmalarından dolayı önem kazanmışlardır. 1800’ler-den başlayarak Fransız edebiyatının etkileri görülmüş ve yenilikçi akım yayılmıştır.
Çağdaş edebiyat, gerçekçi sosyal yorum yönünde gelişmiştir. Romancı Tomas Carrasquiila ve Jose Eustacio bu döneme öncülük etmiş sanatçılar olarak bilinir. Bu sanatçıları Eduardo Zalamea Borda Daniel Caicedo, Caballero Calderon ve Manuel Zapata Olivella izlemiştir.
Guillermo Urlbe Halguin Kolombiya müziğinde seçkin bir ad olmuştur. Beş yüze yakın eseri Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar yayılmıştır. Diğer önemli bir besteci de Robert Pi-neda Dugue’dir.
Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt 2727

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı