Nedir

Komisyon Nedir, Ne Demek, Anlamı

Komisyon nedir, ne demek, anlamı; Bir tasarıyı, bir teklifi incelemek, bir konuda görüş bildirmek için bir kurul içinden seçilen üyelerin oluşturduğu topluluk, üzerinde çalışılan konuda, uzmanlık alanları gerektiren daha az kişiyle, daha kısa sürede, çalışmaların bitirilmesi ve ayrıntılı incelenebilmesi için başvurulan bir alt çalışma grubudur. İlgili konuda, alt düzeyde çalışmalar sürdürülüp genele iletilir.
Araştırma, inceleme, soruşturma komisyonları olabilir, örneğin 1982 Anayasası, 162. maddesinde, bütçe tasarıları ve raporunun, kırk üyeden Kurulu Bütçe Komisyonunda incelenmesini öngörmüştür. Bütçe ve Plan Komisyonu, iktidar grubu veya gruplarına en az yirmi beş üye verilmek koşuluyla, siyasal parti gruplarının ve bağımsızların oranlarına göre üyelerden oluşur. Komisyonda bütçen in görüşülme süresi 55 gündür. Kesin hesap kanun tasarısı da, bu komisyonda görüşülür.
Ayrıca, yasa tasarısı ve teklifleri, genel kurula inmeden önce ilgili komisyonlarda görüşülür, i çişleri ve Milli Savunma Komisyonu vb 1982 Anayasası’nın 74. maddesinde yer alan dilekçe hakkı da Dilekçe Karma Komisyonu tarafından düzenlenir. Komisyon, vatandaşların, Meclis Başkanlığı’na verecekleri dilekçeleri incelemekle görevlidir.
1961 Anayasası ‘nın öngördüğü çift meclis sisteminde, bir yasa tasarısı metni üzerinde iki meclisin anlaşamaması halinde, ayrılıkları yok etmek ve bir metin üzerinde anlaşılmasını sağlamak amacıyla, Büyük Millet Meclisi ve Cumhuriyet Senatosu üyelerinden oluşturulan, bir karma komisyon görev yapardı.
Ayrıca, bir malın kalitesinin uygunluğunu tespit için muayene komisyonları oluşturulmaktadır.
Bazı durumlarda ilk tetkiki yapmak ve basit teklifler getirmek üzere alt komisyonlara da iş verilmektedir.
Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt 2730

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı