Nedir

Kompleks Ne Demektir? Kompleks İnsan Ne Demek?

Kompleks nedir? Kompleks ne demek, sözlük anlamı, çeşitleri, özellikleri nelerdir. Kompleks insan ne demektir, Bir kişinin gidişine, davranışına, rüyalarına yön veren bilinç dışı eğilimlerin tümü.
Bleuler tarafından ortaya atılmıştır. Freud ve psikanalizciler tarafından kişinin özellikleri, istekleri, heyecanları, birbirleriyle çelişen duyguları arasındaki çatışma anlamında kullanılmıştır.
Küçük yaşlarda Oedipus kompleksi elektra kompleksi gibi içgüdüsel veya aşağılık kompleksi, iğdiş edilme kompleksi gibi bireysel ve toplumsal baskı sonucu oluşan kompleksler her insanda değişik biçimlerde görülebilir. Ahlak olgusu ve sosyal tabular toplumun tutuculuğu sonucu bireyde gizli olarak süren ve dışa vurulamadığından çarpık olarak gelişen kompleksler, ileri ki dönemlerde ruhsal bozukluklara neden olurlar. Psikanalistler, ruhsal bozuklukların kaynağını komplekslere bağlamışlardır.
Kompleksler, bireyin aile, toplum ve cinsel yaşamında başarısız olmasına, çevreye uyum gösterememesine, yabancılaşmasına, kendisini dışlanmış hissetmesine, insanları veya genel olarak toplumu küçük germesine yol açar. Saldırganlık, acı çekme, acı vermekten hoşlanma, cinsel sapıklıklar, içine kapanma, kompleksin değişik görünümleridir.
Komplekslerin ana nedenleri, eğitim yetersizliği, baskılı bir yetiştirme tarzı ve çevresel etkiler, sayılabilir. Çok ileri dönemlerinde mutlaka doktor gözetiminde tedavi gerektiren kompleksler, nesnel davranış, bireye başarısızlıklarını gerçekçi olarak değerlendirme ve yeniden deneme şansı verilmesi, kişiliğini ve öz güvenini geliştirici bir eğitim vb gibi yöntemlerle, bireye ve topluma zarar vermeden, gelişme aşamasında önlenebilir.
Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt 2731

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı