Nedir

Komütatör Nedir, Ne İşe Yarar

Komütatör nedir, çeşitleri nelerdir, ne işe yarar, nerelerde kullanılır, özellikleri nelerdir. Komütatör yapısı ve parçaları hakkında bilgi.
Bir elektrik devre parçasının yerine bir başkasını koymaya veya birçok devrenin bağlantılarını sıra ile değiştirmeye yarayan aygıt, toplaç. Bir elektrik motorunda motorun mıknatısı U şeklinde bir elektro mıknatıstır. Motora verilen akımın bir kısmı bu elektromıknatıs üzerinden geçerek onu besler, o da akım makarasının dönmesi için gereken magnetik kuvvet çizgilerini meydana getirir.
Motorda dönen akım makarası, demirden bir silindir üzerine sarılmış çok sayıda yalıtılmış tellerden oluşur. Bu demir silindir, elektromıknatısın meydana getirdiği kuvvet çizgilerinin hem en hepsinin makaranın sarımlardan geçmesini ve böylece motorun gücünün artmasını sağlar. Motorun en önemli parçalarından biri toplaçlardır. Fırçalar kanalıyla gelen elektrik akımını fırçalarının temas ettiği toplaçlar alarak makarayı döndürür. Makaranın ekseni üzerinde yalıtkan bir silindir ve bu silindir üstüne birbirine dokunmayan bakır şeritler yapıştırılır. Demir silindir üstüne sarılan tellerin uçları bu şeritler üzerindeki vidalara geçirilir. Bu şeritler, toplaçları veya komütatörleri meydana getirirler. Toplaçlar birbirine paralel iki bakır veya grafit çubuk arasında dönerler. Bu çubuklara fırça denilir. Fırçalar ile toplaçlar birbirlerine değdikleri için fırçalardan gelen akım makarayı döndürür, böylece fırça bir sonraki toplaç üstündeki diğer bir şeride konumlanır. Makaranın hareketin in sürekliliği böylece devam eder.
Bağlama komütatörü, bıçaklı komütatör, direnç komütatörü, evirici komütatör, fişli komütatör, kademeli komütatör, kesici komütatör, kumanda komütatörü, şöntleme komütatörü, tam-burlu çevrimsel komütatör, toplam akım komütatörü, yıldız üçgen komütatörü gibi piyasada kullanılan çeşitleri vardır.
Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt 2733

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı