Nedir

Konçerto Nedir, Çeşitleri Nelerdir

Konçerto; Orkestra eşiğinde solo bir çalgı için yazılan üç bölümlü eser. Çeşitleri şöyle sıralanabilir: Ses konçertosu, konçerto grosso, sololu konçerto.
Konçerto grosso, Barok Çağı’nın bir ürünüdür. Bu türe ilk önem kazandıran Corelli’dir. Bach’ın Brandenburg konçertoları ise türünün en üstün Örneğidir.
Sololu konçerto, XVIII. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Temel özelliği, orkestranın karşısında solo çalgının bulunmasıdır. Bu türü Vivaldi ile Handel geliştirmişlerdir. Bach ise ilk klavyeli konçertoları yazmıştır. Sonraları orkestranın önemi artmış ve solo çalgı ustalık gösterisine yönelmiştir. Paganini ve Liszt ile sololu konçerto repertuvarı genişlemiştir.
Yapısı: Ses konçertosu kantatın biçimlerini alır. Konçerto grosso, klasik dönem öncesi sonat gibidir. Soto konçerto ise başlangıçta tek temalı iken sonradan senfoniye benzeyerek sonat biçiminin iki temalılığını almıştır. Geleneksel olarak konçertonun üç bölümü vardır. Her bölüm solo çalgının yalnız çaldığı parlak bir bitirişle süslenir. Bu bitirişten sonra tema, bir daha işitilir.
Konçertomsu senfoni, eski konçerto grosso ile senfoninin birleşimidir. Bu, birkaç sololu bir konçertodur. Yapı bakımından senfoniye bağlanır. XVIII. yüzyılın sonlarında yaygınlık kazanmış ve Mozart bu türün baş eserlerini vermiştir.
Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt 2734

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı