Nedir

Konfeksiyon Nedir Kısaca

Konfeksiyon. Standart ölçülere göre seri halde üretilen ve satılan hazır giyim eşyası.
Sanayi devriminin sağladığı teknolojik gelişme konfeksiyonu da giyimde bir kolaylık olarak ortaya çıkartmıştır. Gün boyu çalışmanın getirdiği bazı ihtiyaçları gidermedeki eksiklik, toplumsal uzmanlaşma ile giderilmiş, giyim ihtiyacının karşılanması da konfeksiyon sanayi ile sağlanmıştır.
Konfeksiyonun aşamaları; elbisenin tüm parçalarının mankenler üzerinde kalıbının hazırlanması (patron çıkarma) çıkarılan patronun farklı beden kalıplarına uyarlanması (ölçümleme), patronlara göre kumaşın kesilmesi, kesilen bu parçaların dikilmesi ve son olarak ütülemedir. Bu işlemler bir bütün olarak ve seri halde peş peşe yapılır. Elbiseler 36 bedenden 50 bedene kadar hazırlanır. İmalat yerinden top oradan perakendecilere iletilerek, alıcıya ulaştırılır.
Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt 2735

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı