Biyografi

Konrad Adenauer Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi

Konrad Adenauer kimdir? Konrad Adenauer hayatı (biyografisi) ve çalışmaları hakkında kısaca bilgi.

ADENAUER Konrad (1876 – 1967). Alman devlet adamı. Köln’de doğdu. Uzun yıllar bu kentin belediye başkanlığını yaptı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Hıristiyan Demokrat Partisi’nin kurucuları arasında yer aldı ve bir süre sonra da partinin liderliğine getirildi. 1949’da seçimleri kazanarak Federal Almanya’nın ilk başbakanı oldu. 1949′ dan 1963’e kadar başbakan olarak kalan Adanauer, bu tarihten sonra siyası hayattan çekildi. Yerine Ludvvig Erhard geçti.

Ekonomide liberal görüşün savunucusudur. Aynı zamanda koyu bir milliyetçi olan Adenauer, Avrupa devletleri ile yaptığı anlaşmalarla Almanya’ yı siyası ve ekonomik yönden Avrupa Birliği içinde öbür ülkelere eşit bir duruma yükseltmiştir. Zamanında, ülkesini onarmış ve bağımsızlığa kavuşturmuştur. Adenauer 1954 yılında da Türkiye’yi ziyaret etmiştir. Bunu zamanın Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakan Adnan Menderes’in ziyaretleri izlemiştir. Yapılan görüşmelerde ekonomik konular ön plânda tutulmuştur, özellikle Türkiye Almanya’nın NATO’ya girmesini destekleme karşılığında kredi isteğinde bulunmuş bu istek 1957 yılında yapılan yardımla gerçekleşmiştir.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı