Nedir

Konsorsiyum Nedir? Konsorsiyum Hakkında Bilgi

Konsorsiyum nedir, anlamı, tanımı. Konsorsiyum ne demek, özelliği nedir, hakkında bilgi

Konsorsiyum Nedir (Ne Demek):  Tek bir yönetim altında toplanan çeşitli kuruluşlar birliği.
Büyük girişimlerin tek tek kendi imkanlarını aşan siparişleri gerçekleştirmek amacıyla bir araya gelmeleridir. Bu anlaşma, sürekli ve çoğu zaman bir yönetsel organizmadan veya dışarıdan gelen özel bir siparişle sınırlı olabilir. Yine çeşitli sanayi kollarındaki girişimleri, bankaları, ulaştırma ve sigorta şirketlerini tek yönetimde toplayan uluslararası dev ticaret birlikleri olarak ortaya çıkabilir. Genellikle birbirlerini özel dayanışma anlaşmalarıyla tamamlayan satış acenteleri ve dış satımcı ve dış alıma gruplanmalarıyla sürekli bir biçim de alabilir.
Pazar yoluyla ekonomik egemenlik kurmanın bu yeni biçimi, finans gruplarının ekonomik nüfuz alanını büyük ölçüde genişletir.
Alımı, satımı, dış alımı, dış satımı içerebilir. Söz gelimi Fransa’da kömür, siderürji ürünleri, demir dışında madenler, kauçuk, pamuk, yün vb dış alımını gerçekleştiren gruplar vardır. Satış acentelerinin en ünlüsü Fransız siderürji tröstlerinin ürettiği demir ve çeliğin satımını üstlenmiş olan Siderürji ürünler Acentesidir. Bugün bu satış acentelerinin transformasyon sanayine de yayılmakta olduğu gözlenmektedir. Bu tür gruplaşma kartel ve tröst aşamalarından sonra ulaşılan en gelişmiş tekel biçimidir. Her türlü rekabeti kesin olarak ortadan kaldırır, fiyatları dilediği gibi belirleyerek yoksul ülkelerden kendi merkezine büyük kâr aktarır.
Konsorsiyum özel şirket birleşmelerini dile getirmek için de kullanılır. Söz gelimi ülkemizde 24 Mart 1930’dan 31 Aralık 1931’e kadar çalışmış olan bankalar konsorsiyumu vardı. Yine Türkiye’ye yardım ve borç vermek için ABD başkanlığında batılı ülkelerden oluşan Türkiye’ye Yardım Konsorsiyumu 1962’de Paris’te kurulmuştur.
Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt 2741

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı