Halk Bilimi

Konya Ermenek Taşlaşan Ana ve Yavrusu Efsanesi

 Taşlaşan Ana ve Yavrusu Efsanesi

Masalların, önce, dizine kadar, sonra göbeğine kadar, derken tamamen taşlaşan kötü kalpli padişahına karşılık efsane dünyamızda da pek çok taşlaşma motifine rastlanılır. Çocukluğumuzun kulağımızda kalan «Sakın bunu yapma, yoksa Allah seni taş yapar» ihtarı da, bu masal ve efsane dünyasının günlük hayatımıza aksetmiş bir sesi gibidir. Anadolu’muzun her bir bucağında görülen Ne basitçe bile de olsa bir belirli şekle sahip olan taşlar için söylenen hikâyeler, her yaşın dinleyebileceği bir tazelik taşır.
İşte böyle taşlardan biri de Konya’nın Ermenek ilçesine bağlı Küçük Karapınar köyündedir. Köylülerin «Kale» diye adlandırdıkları yüksek bir kayalığın tepesinde yer alan ve uzaktan bakılınca, sırtına çocuğunu sarmış bir kadın siluetini andıran bir taş vardır. Çevrede bunun için anlatılan hikâye şöyledir:
Taze çocuğu olan bir ana, yavrusunu bir kenara bırakır, ekmek yapmak için hamur yoğurmaya başlar. O bu işle uğraşırken küçük yaramaz da bir kenarda oturmaktadır. Kendini hamurun ve tandırın telâşesine kaptıran ana neden sonra çocuğunun altını pislettiğini farkeder. Hemen acele ile bebeğin altını değiştirmek ister. Fakat yanında yöresinde su bulamaz. Ekmekler fırındadır, yanabilir; çocuğun altı açık, rahatsız olabilir. Hemen gözüne yakınındaki bîr kapta bulunan deve sütü ilişir. Çocuğunun te mizliğini bununla yapar.
Fakat kadının bu yaptığı, nimete karşı işlenmiş bir hürmetsizliktir. Allah Tealâ, bu yanlış hareketi cezasız bırakmaz ve ana ile yavrusunu taşa inkılap eder. Uzaktan görülen kayalığın bir parçasını teşkil eden bu ana ve yavru motifini canlandıran taş, köylüler her zaman bu hadiseyi hatırlatır ve onların nimete karşı hürmetsizlik etmemelerine dikkati çeker.
Kaynak: Saim Sakaoğlu / 101 Anadolu Efsanesi

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı