Kitap Özetleri

Kör Karga Kitap Özeti

 Kör Karga Kitap Özeti. Zeki Özturanlı Karga kitap içeriği, konusu, kısaca özeti. Kör Karga kitabı hakkında bilgi.

KÖR KARGA

O. Zeki Özturanlı’nın hikâye kitabı (1972)
Sekiz hikâye. İlk hikâyedeki Kör Karga, çileli bir köylü kadınıdır: Dördüncü çocuğu da kız doğunca kocası, hırsından, kadının bir gözünü çıkarmış, bırakıp gitmiştir. Kadın, el kapılarında çalışarak ilk iki kızını büyütür, everir; üçüncü kız Döne, köy okulunu bitirince ebe okuluna girmek için diretir. Yaşlı ana, Döne’nin, bir ameliyat sonucu erkek olmasıyla, hain kocasına karşı görevini yapmıştır âdeta; mutludur, kocası bulunur, köyüne döner. İkinci hikâyede Alaca Arif, dede mirası zeytinliğinden, yüz çuvaldan fazla zeytin toplarsa, baharla beraber, şehir yerinden evine Onur Konukları getirmeye ant içmişti; dileği olunca ilçeye indi, fakat niyetini dolambaçlı yollardan gerçekleştirmek istediği için, ne doktoru, ne de yargıcı köyüne getirebildi. Camping para babası Emin Bey’le yarbay emeklisi Vahdi Bey’in, turistik bir kamp kurup işletmelerinin hikâyesidir.
Düdük’te yaşlı bir göçmen, yeni aldıkları ve oğlunun sürdüğü traktörle köye dönmektedir. Dikkatsizlik yüzünden traktör yardan aşağı yuvarlanır, baba ölür, oğul da on ay hüküm giyer. Josette Christine’de yazar, genç bir doktorun, Ege’nin küçük bir ilçesinden gezmeye geldiği İzmir’de ucuz bir lokantada, kadın özlemi çekerken karşılaştığı bir sokak kadınının yaşam öyküsünü anlatıyor. Altıncı hikâyede “geceli gündüzlü tam dört ay çalıştıktan sonra nice devletlilerin defterlerinden tam yirmi milyon vergi kaçağı çıkarmış olan Halil İbrahim Bey” dürüstlüğünün kurbanı olmuş, çıkarcı çevrelerin iftiralarına uğramıştır, ama mutludur, gönlü rahattır, yalnız Ahiler köyündeki anasının yolladığı Mektup ‘ta dile getirilen aile sefaletini düşünmese! Karpuz hikâyesinde biri olgun, biri ham iki karpuzun tarladan bıçağa başlarına gelenler anlatılarak, bir alegori çerçevesinde, nasipsiz insanların kaderleri gösteriliyor.
Son hikâye Eskici Davut Ağa “genel yüznumaraya sırtını vermiş sandık bir dükkânda çalışan” yaşlı bir kundura tamircisinin portresini başarıyla çizmesi ve ölçülü boyutlar içinde bir yalnızlık dramını iyi yansıtmasıyla, kitabın, Mektup gibi, aksamayan, inandırıcı iki hikâyesinden biridir.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı