Kitap Özetleri

Kör Şeytan Kitap Özeti

Kör Şeytan Kitap Özeti. Mehmet Şeyda Kör Şeytan Kitap içeriği, konusu, hakkında kısaca bilgi. Kör Şeytan hikaye kitabı kısaca özeti

KÖR ŞEYTAN

Mehmet Şeyda’nın hikâye kitabı (1974)
İçindeki on iki hikâyeden dördünü (Garnizonda Bir Olay, Yanda, Yangın, Alışkanlık hikâyelerini) yazar daha önce Garnizonda Bir Olay (1968) kitabında yayınlamıştı. Geriye kalan hikâyelerden İlgisiz ‘de bir küçük adamın kediler, köpeklerle kaynaşmış dünyasını; Amca Evinde de kanarya, tavuk, horoz beslemeye meraklı Talat Amca’sının evinde geçirdiği günlere ilişkin anılarım anlatıyor. Kör Şeytan hikâyesinde avukat Rıfat Bey, köy muhtarının çağrısı üzerine, hasta babasını görmeye gelir, yıl 1960. Afyon-Kütahya arasındaki bir köy istasyonunda trenden iner. Baba emekli albaydır, altmışına yaklaşmışken yirmi beşinde bir hasta bakıcı kızla evlenmiştir. Avukat, çok sonra bir randevu evinde analığıyla karşılaşır; babası ölmüş, kadın ortalarda kalmıştır.
Tasdiki Gelmedi ‘de konu, bir cezaevi koğuşunda on dokuz aydır yatmakta Irzcı Salim’in dövülüşüdür: Salim, yaşı küçük kendi kız kardeşini kirletmiş, gebe bırakmış, sonra da boğup dereye atmıştır. İdamı beklenen Salim, müebbede hüküm giyer. Kurtla Kuzu’da bir alegori çerçevesi içinde içgüdülerin egemenliği vurgulanıyor. Dalga hikâyesinde stadyum kapısında bilet denetim görevlisi bir memur, bir yandan bilet keserken, bir yandan ateşinin körüklediği hayallere dalar; ayakta sekiz saat görev yapmıştır.
Bir Varmış Bir Yokmuş’ta gene stadyum kapısındaki o bilet memuru, babasının ölümü üzerine anılar dünyasına geçer: Babası eczacıydı, en büyükleri hikâyenin yazarı, yarım düzine çocuğu vardı. Dostların İntiharıdır sonuncu hikâye, ki bunda Şeyda, tanıdığı kimselerden üçünün intiharlarını hazırlayan olayları yorumluyor.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı