Kültür

Korent Üslubu Nedir, Özellikleri, Tarihçesi

KORENT ÜSLUBU. Hellenistik Dönem de yaygın olan mimari üslup.
Yunanistan’da özel yapı biçimidir. Dor ve iyon üsluplarından sonra heykeltıraş Kulli-makhos tarafından biçimlendirildiği sanılmaktadır. İnce, zarif ve üzerinde yivler (oluklar) bulunan sütun (gövde), birkaç kattan oluşan taban kısmı ile sütun başlığı ve üzerindeki saçaklardan oluşur. Başlıca göze çarpan özelliği ve İyon üslubundan ayrılığı, başlık kısmında stilize edilmiş kenger otu yaprağı şeklinin bulunmasıdır. Sütun gövdesinde 24 yiv bulunur.
Bu üslubun eski orijinal örneklerinden dünyada çok az eser kalmıştır. Atina’da Lysicrates anıtı ile güneybatı Arcdia bölgesinde Phigalia kentinde Apollo tapınağı, bu üslubun günümüze kadar gelebilen en önemli yapıtlarıdır.
Korent üslubu Romalılarca benimsenmiş, pek çok değişik şekilleriyle ve saçak kısmı daha ince işlenerek gövde hem düz, hem oluklu sütun şeklinde kullanılmıştır. Korent, İyon, Dor üslupları hakkında ilk eseri Latin yazar Vit-ruvius vermiştir. Mö I. yüzyılda yaşayan Vitruvius’un yazdığı bu eser günümüzde de mevcuttur. Vitruvius’un eserindeki bilgileri göz önüne alarak italyan Rönesans Devri mimar ve yazarları Leon Bartista Alberti, Sebastiano Serlic, Anderea Palladio, Giacomoda Vignola bu mimari tarzın inceliklerini ölçülerini daha detaylı belirlemişler ve bu üslubu Rönesans anlayışına uygun bir süsleme tarzı olarak geliştirmişlerdir. Daha sonra Korent üslubu italya, Fransa gibi klasik anlayışın benimsendiği ülkelerde ve çeşitli zamanlarda, özellikle XVIII. yüzyıl ingilteresinde bu üslup mimariden çok yararlanılmıştır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı