Nedir

Koreografi Nedir Kısaca

Koreografi nedir? Koreografi ne demek, sözlük anlamı ve tanımı. Koreografi nasıl ortaya çıkmıştır, kısaca tarihçesi.

Bale veya dans yaratma sanatı. Bir baleyi oluşturan figür, adım ve anlatımların tümüdür.
Jehan Tabourot adlı Langreslı rahip, dans adımlarını kağıda geçiren ilk kişidir. Ancak 1588’de yayınladığı kitapta sadece kuramsal bilgiler vermiş, tanımlarla yetinmiştir. Şekillerle açıklama işini Feuillet yapmıştır. 1701’de yayınladığı Choregraphie adlı kitabında dans adımlarının tam bir sterografisi vardır. Ancak bu alanda eksiksiz denilecek eserler, Magny’nin 1765’te yayınladığı Principes de Choregraphie’si ile Saint-Leon’un 1852’de yayınladığı Steoc-horegraphie’si dir.
Günümüzde birçok sistem kullanılmaktadır. Rudolf von Laban’ın sistemi en önemlilerinden biri sayılır. Koreograflar, eserlerinin telif hakkını korumak ve provalarda gerçeğine uygunluğunu sağlamak için filmden yararlanmaktadırlar. Bir koreografi yaratmak için, müzik, bölümlere ayrılarak ritmine ve anlamına uygun adımlarla denkleştirilir. Sonra bölümler kümelendirilerek yerlerine ve sıralarına konulur

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı