Kitap Özetleri

Korkunç Yıllar Kitap Özeti

Korkunç Yıllar Kitap Özeti, Korkunç Yıllar Kitap içeriği, konusu, hakkında kısaca bilgi. Cengiz Dağcı Korkunç Yıllar Romanı Özeti

KORKUNÇ YILLAR

Cengiz Dağcı’nın romanı (1956)
Yazarın kendi hayatından bir bölüm. Kırım’da Yalta şehrine yakın Kızıltaş köyünde doğan (1920), ortaokuldan sonra, 1938’de girdiği Pedagoji Enstitüsü’nü bitiremeden ikinci Dünya Savaşı’nda askere alınan yazar (romandaki takma adıyla: Sadık Turan), Sovyet ordusundaki bu subaylığında Alman’lara esir düşer, Türklüğüne bakılmadan toplama kamplarına yollanır, bir yıl sonra Özbek, Kırgız, Kazak ve Türkmenlerden kurulu Türkistan ordusuna verilerek, bu sefer de Alman bayrağı altında, Ruslara karşı savaşa gönderilir. Sadık Turan’ın savaştan kurtulup 1946’da Roma’ya gelmesiyle sona eren roman, “Sadık Turan’ın Hâtıraları” dizisinin birinci ve yazarın ilk kitabıdır. 1932’de başlatılan… ile kendi yurdunda bir köle durumuna düşen; milliyet, dil ve din gelenekleri tecavüze uğrayan, yaşama hakları kısıtlanan Türklerin komünizm baskısı altında ezilişlerini gösteren roman, Nazi esir kamplarındaki açlık ve vahşet sahneleriyle daha da ürkütücü bir nitelik taşıyor.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı