Kitap Özetleri

Korkunun Parmakları Kitap Özeti

 Korkunun Parmakları Kitap Özeti. Korkunun Parmakları Kitap içeriği, konusu, hakkında kısaca bilgi. Muzaffer Buyrukçu Korkunun Parmakları Özet

KORKUNUN PARMAKLARI

Muzaffer Buyrukçu ‘nun hikâye kitabı (1959)
On bir hikâye. Konular: Bir şoförün bir otobüs kazasında çıldırması (Korkunun Parmaklan), evde bir babanın hayaller kurarken içeriye bir hırsız girmesiyle mahallelinin ayağa kalkması, küçük çocuğun şok geçirmesi (Dünyada Bir Gece), bir işi için notere giderek kapıdan ayrıldığı nedeniyle bir kapıcının haftalığından on lira kesilmesi (Hasan), haksızlığa uğramış bir memurun aklını oynatması (Koku), evinin ekmek parası uğruna jigololuk yapan bir adamın küçüklük kompleksi, ezilmişlik duygusu (Ölüler); bir çocuğun, hasta annesinin ölmemesini isteyişi (Her Yerde Onlar); evin geçimi çıkmaza girdiği için, bir oğulun, babasının metresini dövmesi (Bir Ev); üç delikanlının askerlik dönüşü tasarıları (Her Şey Bittiği Yerde Başlar); kan koca huzursuzluğu (Karanlık); aylığının elli lira artacağı ümidiyle, bir daktilo kızın, girdiği yarışmada geçirdiği heyecanlar (Savaş); biri evli, çocuklu, iki arkadaşın, gelmek üzere bahar mevsimine karşı ümitleri, ümitsizlikleri (Sisli Baklalar). Bu durum ve olaylara eğilen on bir hikâyenin hepsinin ana tema’sı, korkudur. Bir anı, bir olay, bir ikinci kişi, güçsüzlük, açlıklarla beslenen sıkıntılar, hikâye kişilerini devamlı korkutur.
İstanbul’un kenar mahallelerinden seçtiği kahramanların iç dünyalarını vermeyi ön plana almış olan yazar, olayları soyutlamalarla sislendirmiş, öykülerin ağırlığını bir yaşantı birliği yaratmada toplamıştır.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı