Nedir

Korna Nedir? Korna Çeşitleri Nelerdir

Korna nedir, nasıl çalışır, çeşitleri nelerdir, Başlıca korna çeşitleri hakkında bilgi.

Korna. Bisiklet ve motorlu taşıt araçlarında sesli işaret vermek için kullanılan ve içinden hava geçirilerek çalınan boru.
XIX. yüzyılın sonlarına doğru motorlu araçların hızı arttıkça, bunlara takılacak iş itilebilir uyarı araçları geliştirmek zorunlu olmuştur. İlk korna, lastik torbası sıkılarak çalıştırılan ve trompete benzeyen bir aygıttı. Torba sıkıldığında ortaya çıkan hava akımı, bazı nefesli çalgılarda olduğu gibi, dilin titreşmesini sağlar ve oluşan ses dalgaları kornanın biçimi nedeniyle yükseltilirdi.
Uyarı aygıtlarının daha etkili bir çeşidi, titreşen bir diyafram kullanarak ses çıkaran mekanik klaksondu. Klakson yaylı bir piston tarafından çalıştırılıyordu. Klaksonun gövdesi içinde bulunan ve yüzeyi oluklu olan bu piston, diyaframa arkadan çarparak, onun titreşmesini sağlıyor, diyaframın önündeki korna da çıkan sesi yükseltiyordu.
1912’lerde elektrikli klakson çıkmış, buna karşılık pistonla çalışan klakson 1920’lere kadar kullanılmıştır. Elektrikli klaksonda, diyaframı titreten, oluklu diski harekete geçiren bir doğru akım motoru vardır. Elle çalışan başka bir klakson tipinde disk kullanılıyordu. Elektrikli klakson elle çalıştırılan klaksonlardan daha güçlü ses çıkarmaktadır.
Elektrikli korna: Bir elektrik bobini, bir metal diyafram ve bunların arasındaki bir dizi bağlantıdan meydana gelir. Kornanın düğmesine basıldığında, bobinden akım geçer ve diyaframı bobine çeken bir magnetik alan ortaya çıkar. Diyafram hareket ettiğinde bağlantılar açılır ve bobine giden akım kesilir. Bu bir elektrik zilindeki düzenlemeye benzer. Bobinden geçen akım kesildiğinde, magnetik alan kalkar ve diyafram bobinden uzaklaşır. Böylece bağlantılar yeniden kurulur, bobinden akım geçer ve kornanın düğmesi basılı olduğu sürece çevrim yenilenir. Diyaframın titreşimleri küçük bir korna tarafından yükseltilir. Bunun dışında, bağlantıların açılış ve kapanış durumlarını, dolayısıyla diyaframın hareketini ve çıkan sesin derecesini ayarlamaya imkan veren bir vida vardır.
Havalı korna: Basınçlı hava ile çalışır. Tek veya çok notalı güçlü ses çıkaran en son model kornalardır. Basınçlı hava, bir doğru akım motoru tarafından çalıştırılan kompresör tarafından sağlanır. Genellikle değişik boyutlarda iki, üç veya beş korna vardır. Bunlar değişik frekansta sesler çıkarırlar.
Kompresör, döner kanatlıdır. Bazı kornalarda her kornaya havayı dağıtan, böylece değişik notalar meydana getiren, bir disk valfa kumanda eden bir dişil mekanizması bulunur. Disk valf bir elektrikli mıknatıs tarafından denetlenirse kornaların ayrı ayrı veya hep birlikte çalışması sağlanır. Çalışma biçimi bir düğme aracılığı ile seçilebilir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı