Nedir

Koro Nedir Kısaca

Koro nedir? Koro ne demektir, hakkında kısaca bilgi.

Koro; Polifon müziğin temeli. X. ve XIII. yüzyıllar arasında kilise müziğinde büyük gelişme göstermiş ve Rönesans’ta otuz altı ses için yazılacak kadar çok sesliliğe yönelmiştir.
Koroda görev alanlara korist korcyla okunan ses müziklerine ise koro şarkısı denilir.
Korolar sadece erkek, kadın veya çocuk seslerinden oluşabildiği gibi karma korolar da vardır. Karma korolarda, genellikle şu sesler yer alır: Birinci soprano, birinci alto, birinci tenor, birinci bas, ikinci soprano, ikinci alto, ikinci tenor ve ikinci bas. Kadın ve erkek koroları genellikle dört seslidir. Kadın korosunda birinci soprano, ikinci soprano, birinci alto ve ikinci alto yer alırken, dört sesli erkek korosunda birinci tenor, ikinci tenor, birinci bas ve ikinci bas bulunur.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı