Biyografi

Köroğlu Edebi Kişiliği Kısaca Özet

Köroğlu Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Köroğlu Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi
Şair Köroğlu da yiğitlik, kahramanlık duyguları ile dolu bir insandır. Manzumelerinin önemli bir kısmı yiğitlik, kahramanlık üzerine olduğu için, Bolu dolaylarında yaşadığı sanılan adaşıyla karıştırılmış olabilir. Güçlü bir halk ozanı olan Köroğlu’da iki genel tema ve genel konu göze çarpar: Birincisinde aşk, tabiat güzelliği, ince duygular ve düşünceler hakimdir ve hemen hepsi derin bir lirizimle doludur, ikincisinde ise haksızlığa isyan eden, daima doğrunun yanında olan, kahramanlığa dayalı, kötülere ve korkaklara meydan okuyan bir hava hakimdir. Bunların çoğu halk edebiyatında «koçaklama» diye anılan manzumeler türündedir ve lirizmle değil hamasi ve epik türdeki ifadelerle doludur. Öylesine ki bu iki tarz eserleri aynı şairin nasıl olup da meydana getirdiğine şaşanlar bile vardır. Köroğlu’nun, Özdemiroğlu Osman Paşa’nın İran’ daki başarılı savaşları üzerine destanları ve onun Tebriz’de ölümü üzerine kaleme aldığı içli bir ağıtı özellikle dikkat çekicidir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı