Biyografi

Köroğlu Hayatı Kısaca

Köroğlu kimdir Köroğlu’nun hayatı kısaca

KÖROĞLU (XVI. Yüzyıl)

Köroğlu yaşamı hakkında pek az bilgimiz vardır. Sultan III. Murat zamanında (1574-1595) Osmanlı ordusuyla İran savaşlarına katıldığı bilinmektedir. Bolu Beyinden babasının öcünü almak üzere dağlara çıkan, yiğitlik ve iyilikseverliği destanlaştıran Köroğlu ile şair Köroğlu halk zihninde kaynaşmış bir durumdadır.

Köroğlu, halk şairlerimiz içerisinde mücadelenin sembolüdür. Şiirlerinde coşkun bir seslenişle yiğitlik, dostluk, aşk, doğa sevgisi çok sade bir dille anlatılır. Bu şiirler, hikayeci âşıkların düz yazıyla anlatılan hikâyeleri arasına serpiştirilmiştir. Yirmi dördü bulan bu hikâyeler, Türklük dünyasına yayılan bir Köroğlu destanının doğuşunu hazırlamıştır.

Köroğlu’nun şiirleri Fuad Köprülü, Pertev Naili Boratav, Cahit Öztelli ve başka birçok araştırmacı tarafından derlenmiştir.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı