Kitap Özetleri

Korsan Çıkmazı Kitap Özeti

Korsan Çıkmazı Kitap Özeti. Korsan Çıkmaz Kitap içeriği, konusu, hakkında kısaca bilgi. Nezihe Meriç Korsan Çıkmazı Romanı Özeti, Kısaca

KORSAN ÇIKMAZI

Nezihe Meriç’in romanı (1961)

Yazarın Topal Koşma isimli hikâye kitabındaki Susuz VII hikâyesinin genişletilmiş, 216 sayfaya yayılmış yorumu denebilecek roman, adını İstanbul’da balkonu denize karşı bir sokaktan alıyor: Denize varmak ister gibi uzanan, fakat varamayan bir sokaktır Korsan Çıkmazı. Bu sokaktaki evlerden birinin üst katında, bir subay kızı olan Berni, kocası Turan ve oğlu Bora ile oturmaktadır; orta katta da kocası Adnan ve kızı Su ile, bir memur kızı olan Meli. Küçüktür çocuklar. Şimdi otuz yaşlarını geçmiş Berni ile Meli’nin arkadaşlıkları, çocukluklarına kadar uzanır. Babaları aynı Anadolu şehrinde görevliyken tanışmış, liseyi beraber bitirmiş, İstanbul’a birlikte gelmişlerdir. Meli öğretmendir; Berni de Konservatuvar’da okumuştur ya, çalışmıyor, ev hanımı. Meli, işe giderken kızı Su’yu Berni’ye bırakır.
Roman, 1959’da bir akşam üstü, iş dönüşü, bir durakta otobüs bekleyen yorgun Meli’nin, bir iç monolog şeklinde, kendini anlatmasıyla başlar. Şimdi Korsan Çıkmazındaki evde kızı, Berni ve Berni’nin oğlu, onu beklemektedirler. Otobüs gelir, Meli biner. Bu defa anlatma sırası, evde bekleyen Berni’dedir, ikinci iç monölogda, o da kendini anlatır, Meli ile arasında karşılaştırmalar yapar. Sonra araya romancı girer: “Ben, Meli ile Berni’yi, böyle duygulandıkları günlerde daha çok seviyorum. Ya da onlar beni. Bu akşam bırakmamalıyım onları.” der ve böylece bir otobüs durağında başlayan roman, o geceki beraberliklerin uzun bir tutanağı olur, ertesi sabah gene, Korsan Çıkmazı diye nitelenen evde sona erer.
Romanın hacmi, iki arkadaşın beraber geçmiş çocukluk, genç kızlık anılarının hatırlanması ve zaman kaymaları biçiminde birbirine bağlı türlü çağrışımlarla büyümüştür. Meli tipinde okuyucu, Nezihe Meriç’in kendisini; romanın yapısı, tekniği ve anlatımı bakımından da Topal Koşma’daki özellikleri görebilir.
Bu eser Türk Dil Kurumu Roman Ödülü’nü kazandı (1962).
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı