Nedir

Kostik Nedir? Kostik Maddeler Nelerdir?

Kostik nedir? Kostik maddeler nelerdir, nerelerde kullanılır, özellikleri nelerdir, kostik maddeler hakkında bilgi.

Kostik Madde;  Hayvan ve bitki dokularını yakan, aşındıran maddeler.
Dokuları tahrip eden maddelerdir. Bunların etkisi sonucunda çoğu zaman ağrılı bir yara meydana gelir. Sonra bunun altında sağlam bir nedbe dokusu oluşur. Pıhtılaşarak, su kaybettirerek, oksitleyerek dokuların yapısını bozan kimyasal etkenler yakıcı olarak kullanılabilir. Azot, krom asitleri; potasyum kromat, gümüş nitrat gibi tuzlar; soda, potas, kireç gibi alkaliler de aynı işi görürler, öldürülecek, yakılacak kısma yakıcı bir sıvıya batırılmış bir çomakla veya uygun bir şekil verilmiş olan sert bir yakıcı madde ile (gümüş nitrat kalemi) dokunulur. Çoğu zaman sebep oldukları lokal bozukluklardan dolayı yakıcı maddelerin kullanılması oldukça sınırlıdır.
Sud kostik, kimyada sodyum hidroksitin adıdır (NaOH). Yakıcı sud diye de anılır. Sodyum metalinin suya etkisinden meydana gelir. Saf sodyum hidroksit % 95 kadar sodyum hidroksit ihtiva eder. Suni ipek imalinde, organik sentezlerde, sabun imalinde, sabun ve mensucat endüstrisinde çok kullanılır. Ticarette çubuk, pul ve ufak parçalar halinde satılır. Suda kolayca çözünür.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı