Kitap Özetleri

Köyün Kamburu Kitap Özeti

Köyün Kamburu Kitap Özeti. Kemal Tahir Köyün Kamburu kitabı hakkında bilgi. Köyün Kamburu kitabı içeriği, konusu, kahramanları, köyün kamburu özeti.

KÖYÜN KAMBURU

Kemal Tahir’in romanı (1959)
Olay 1900 yıllarında Çorum köylerinden Narlıca’da geçer. Romanın kahramanı Çalık Kerim, on iki yaşında yetim kalınca tütün kaçakçısı Gâvur Ali tarafından Bafra’ya laz ağalarına hizmetkâr götürülmüş, yıllar sonra Narlıca’ya dönüp köyün muhtarı ve Uzun İmam tarafından evlendirilmiş Parpar Ahmet’in oğludur. Karısı Ayşe’yi sık sık ve yok yere dövmesine içerleyen köylüler, bir gün Parpar’ı, içine doluşmuş ecinnilerden kurtarmak için, ahırın orta direğine bağlayıp adamakıllı dövmüşler ve Parpar bu dayaktan ölmüştü. Oğlu Kerim, anasırım yediği dayaklardan olacak, yedi aylıkken doğmuştur; kamburdur, çalıktır. Sakat büyür, çobanlık ve köy camisinde müezzinlik yapar, Çorum medresesinde molla ve cer hocası olur; adı Çalık Hafız’dır artık. Günün birinde Narlıca’ya döner, köyü haraca kesen eşkıyalarla savaşır, sindirir onları. Bir çerçi dükkânı açar, ortağı Petek Kadın’la evlenir. Şimdi ekonomik gücü de elinde tuttuğu için, bir zamanın Çalık Kerim’i kulluktan ağalığa yükselmiştir.
Eser, Yedi çınar Yaylası ve Büyük Mal romanlarıyla birlikte, bir üçleme içinde yer alır. Bu romanlarda ve Rahmet Yolları Kesti’de yazarın, Çorum topraklarında yüzyıllık ezenler ve sömürenler sorununu işlediği görülür.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı