Güncel

Kredi Kartını Kim Buldu? Kredi Kartının İcadı

Bundan birkaç binyıl önce, Babilliler takas işlemlerinde kil tabletler kullanarak krediyi uzattılar. Bu uygulamaya göre bir mal ve miktar belirlenir ve tablet örneğin iki inek, bir top kumaş ya da üstünde anlaşılan şey karşılığında verilirdi. Romalılar borç alma ve verme sanatını daha da geliştirdiler ve ortaçağa gelindiğinde kredi kavramı bankalar tarafından verilen tahvilleri de kapsar hale geldi.

17. yüzyıldan 19. yüzyıla dek İngiliz satıcılar bir taksit planıyla eşya satarlar, işlemleri bir çetele çubuğuna çentik atarak işaretlerlerdi.

İlk kredi kartları Avrupa’da 1880’li yıllarda, ABD’de ise 1920’li yıllarda kullanılmaya başlandı. Bu ilk kartlar, kullanıcılarının ödemeyi bir süreliğine (genelde bir ay) geciktirmelerine izin veren borç kartlarıydı.

Erteleme tarihi geldiğinde borcun ödenmesi gerekiyordu (modern kredi kartları ise borcu aydan aya aktarabilir). Bunlar tüccarların kendilerinin perakende dükkânları, benzin şirketleri, oteller vb.- müşterilerine verdikleri kartlardı. Birkaç yerde kullanılabilen ilk kredi kartları ise 1950’de çıktı. Hamilton Kredi Şirketi’nin başkanı Frank McNamara avukatı ve bir arkadaşıyla New York’ta akşam yemeği yiyordu.

Yemeğin parasını ödeme vakti geldiğinde McNamara yanında nakiti olmadığını fark ederek utandı. Daha sonra bu üç erkek Diners’ Club’ı kurdular ve 200 müşteriye 27 restoranda geçen bir kart verdiler.

İlk kartlar kâğıttan yapılmıştı ve restoranların her işlem için yüzde yedi komisyon ödemesi gerekiyordu, ayrıca müşteriler de üç dolarlık yıllık aidat ödüyordu. Diners’ Club kartları iki yıl içinde McNamara’nın kendi hissesini ortaklarına 200.000 dolara satmasını sağlayacak kadar tutmuştu. Ancak McNamara çok aceleci davranmıştı. Onun geçici heves olarak gördüğü şey zamanla iyice kök saldı. 1958’de American Express ve Bank Americard da (sonraları Visa) çıktı ve plastik para devri başladı.

Çek Hesabı: 16. yüzyılın önemli denizcilik merkezlerinden olan Amsterdam’ın tüccarları nakitlerini bir Hollanda “kasiyer”ine (“para kutusu” anlamına gelen bir sözcükten türer) yatırarak, emniyete almaya başladılar. Bu kasiyerler sonraları parayı yatıran kişinin talimatı veya yazılı notu üzerine borç ödeyen aracılara dönüştüler. Nakit yatırma ve çekme işlemi için yazılı not kullanma kavramı yavaş yavaş Avrupa’ya yayıldı ve 18. yüzyılda ingiltere’ye ulaştı. İlk matbu çekler Britanyalı banker Lavvrence Childs tarafından 1762’de kullanıma sunuldu. Sahteciliği önlemek için ilk banka çekleri dip koçanlarıyla basıldı. Bunlar, üstünde seri numarası yazan ayrılabilir koçanlardı. Böylece notlar takip ya da “check” (kontrol) edilebiliyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir