Tarih

Kristof Kolomb Kimdir, Hayatı ve Yaptıkları

Kristof Kolomb denizcilikle ilgili hangi çalışmaları yapmıştır, Amerika’yı Keşfeden Kristof Kolomb hakkında bilgi.
Cristopher Colombus, ünlü bir kaşif ve denizcidir. Avrupa’dan batıya doğru bir rotayla Uzak Doğuya varmaya çalışırken Amerika kıtasıyla karşılaşmıştır.
3 Ağustos 1492’de Colombus, İspanyol kraliçe sinin maddi desteğiyle, üç küçük gemisi Santa Mana, Nina, Pinta ve doksan kişilik mürettebatıyla denizlere yelken açtı. 9 hafta sonra karayı görmeyi başardı. Gördükleri kara aslında Bahama Adalarıydı fakat Colombus, bu adaların Batı Hint Adaları olduğunu ve Japonya’ya çok yakın olduklarını sanıyordu.
Colombus, İspanya’ya bir kahraman olarak döndü ve kendisine Okyanuslar Amirali ve Hint Adaları Genel Valisi unvanları verildi. Bu unvanlar, Colombus’un bu yeni topraklarda koloniler kurup yönete-bilmesi anlamına geliyordu. Colombus, ikinci yolculuğuna 1493 yılında çıktı ve Jamaika’ya gitti.
1498’deki üçüncü yolculuğundaysa Güney Amerika’ya ayak bastı. Colombus’un, yöneticiliği, keşifçiliği kadar iyi değildi. Sıkı yönetiminden doğan şikayetler nedeniyle tutuklanarak İspanya’ya geri gönderildi. Fakat kısa bir süre sonra affedildi ve 1502 yılında yeni bir yolculuğa çıkmasına izin verildi. 1506’da, yine Uzak Doğuya vardığı inancıyla ve aslında hiçbir Avrupalının ayak basmadığı toprakları keşfettiğini bilemeden öldü.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı