Kitap Özetleri

Küçük Ağa Ankara'da Kitap Özeti

 Küçük Ağa Ankara’da Kitap Özeti. Küçük Ağa Ankara’da Kitap içeriği, konusu, yazarı. Tarık Buğra Küçük Ağa Ankara’da romanı kısaca özeti, hakkında bilgi.

KÜÇÜK AĞA ANKARA’DA
Küçük Ağa’nın, birkaç yıl öncesinin İstanbullu Hoca’sı olduğunu, Akşehirlilerden bir kısmı ancak Çolak Salih kasabaya dönünce öğrenmişlerdir. Hoca’nın vurularak öldüğü zannıyla, karısı Emine’nin yaşlı bir adamla evlendirilmiş olduğunu da Çolak Salih, kasabada öğrenir. Küçük Ağa, Salih’i, kasabadan ve karısıyla oğlundan bir haber getirmesi için Akşehir’e göndermişti. Çolak Salih bu üzücü haberi iletmektense, Küçük Ağa’nın yanına dönmemeye karar verir, Akşehir’den kayıplara karışır. Küçük Ağa, büyük bir tehlikeyle karşı karşıya, gizlice ihanet ettiği, adamlarını vurduğu Çerkeş Tevfik Beyin evinde, Çerkeş kardeşlerin daha geniş ihanetlerini önlemeyi düşünmektedir. Kardeşinin yolladığı haberle Çerkeş Etem Bey de hemen Kütahya’ya gelir. Mecliste Saruhan mebusu olan küçük kardeşleri Reşit Bey* e ve grubuna güvenerek, yetersiz bulduğu, tutumunu beğenmediği ismet Paşa’nın Garp Cephesi kumandanlığından alınmasını isteyen Çerkeş Etem, bütün kuvvetlerim toplayıp Ankara’ya yürümeye karar verir. Küçük Ağa, Çerkeş Etem’i şimdi yakından da tanımıştır. Onun Düzce’de hazırladığı, Kütahya’ya baskın teşebbüsü, Küçük Ağa’nın tedbirleri ve Kuvayı . Milliye birliklerini vaktinde haberdar etmesi sayesinde, yenilgiyle sonuçlanır. Çerkeş Etem kaçıp Yunan ordusuna sığınır. Gösterdiği yararlıklar dolayısıyla Mustafa Kemal Paşa tarafından Ankara’ya çağırılan Küçük Ağa, bir süre Ankara’da kalır. Fevzi Paşa onu yanına almıştır. Fevzi Paşa’nın maiyetiyle birlikte Küçük Ağa, bir gün Akşehir’e gider, karısının başkasıyla evlendirilmiş olduğunu, şimdi de ağır hasta bulunduğunu öğrenir. Görüşemediği karısının birkaç gün sonra ölümü üzerine Ankara’ya döner. Doktor Haydar Bey, oğlu Mehmet’i, ninesinden ona, yani Küçük Ağa’ya alacağına dair kesin söz vermiştir.
İlk ciltle karşılaştırılınca, son iki bölümde olayların ayrıntılarını kısıtlamış görülen eser, romancının tahlil ustalığını, özellikle Osmanlı ruhunun güzel örneği Ermeni doktor Minas’ı ve zaferi görmeden ölmek istemeyen kocamış Ali Emmi’yi anlatan sayfalarda canlı, yoğun bir çizgiye ulaştırıyor.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı