Kitap Özetleri

Küçük Şehir Oyunu Özeti

Küçük Şehir Oyunu Özeti. Küçücük Şehir oyunu içeriği, konusu, oyunda geçen olaylar. Cevat Fehmi Başkut’un Küçük Şehir Oyunu Hakkında bilgi, kısaca özeti

KÜÇÜK ŞEHİR
Cevat Fehmi Başkut’un oyunu (1945)
Günlerdir yağan yağmurla bir toprak kayması yüzünden İstanbul-Ankara ekspresi, iki dağ arasında sıkışıp kalmıştır. Yol açılana kadar trenin yolcuları en yakın kasabada misafir edilirler. Kasabanın Belediye başkanı genç, dinamik Adem, kasabaya medeniyet getireceklerini sandığı yolcuları sevinçle karşılar. Yolcular değişik insanlardır: Karısı ölmüş Ramazan Paşa, kızı Nebi-le’yi bir zenginle evlendirmeye Adana’ya götürmekte, fakat İstanbul’da başka birini seven genç kız, yanındaki dadısı Şetaret Bacı ile mürebbiyesi Eleni’ye, bu evlenmeyi önlemeleri için yalvarmakta, onlara vaatlerde bulunmaktadır. Rum mürebbiyenin bulduğu bir çözüm yolu, ortaya gülünç durumların çıkmasına sebep olur: Belediye başkanı; Paşa kızının kendisine âşık olduğunu sanır; yolculardan dolandırın Avni Yıkılmaz kendisini doktor gibi göstermek zorunda kalır; Belediye başkanının nişanlısı, temiz köy kızı Ayşe, maceralara sürüklenir. Yolculardan Ermeni tüccar Karabet Gümüşyan, Belediye başkanının odacısıyla anlaşarak karaborsacılığa başlamıştır. Trendeki dolandırıcıyı yakalamakla görevli iki polis, birbirlerinden şüphelenirler. Ortalık ancak yolun açılıp trenin hareket etmesiyle yatışır. Belediye başkanı Adem, büyük şehrin büyük şehir olarak yerinde durması gerektiğini öğrenmiş, kâbuslu geceyi atlatmıştır.
Üç perdelik bir komedi olan oyun, büyük şehir çöküntülerinin küçük şehir hayatını da nasıl bozduğunu gösterme amacı güder; Paydos’la beraber yazarın en iyi iki oyunundan biri kabul edilir. Önce İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda sahneye konmuş (1945), İnönü Tiyatro Armağam’tu kazanmış (1948), özel kanunun Temmuz başında yürürlüğe girmesi peşinden Ankara’da 1 Ekim 1949’da sahnelerini ilk defa açan iki Devlet Tiyatrosu’ndan Küçük Tiyatro’da oynanan ilk piyes olmuştu.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı