Kitap Özetleri

Kuduz Düğünü Kitap Özeti

Kuduz Düğünü Kitap Özeti. Ahmet Naim’in Kuduz Düğünü kitabı hakkında bilgi. Kuduz Düğünü kitabı içeriği, konusu, kısaca kitap özeti

KUDUZ DÜĞÜNÜ

Ahmet Naim’in hikâye kitabı (1968)
Zonguldak kömür havzası ve kömür işçilerinin hayatları üzerine edebiyatımızda ilk hikâyeleri yazmış olan yazarın, yedi hikâyesini derleyen ve ölümünden (1967) sonra çıkmış, bu kitabında iki hikâyede olay, kömür ocaklarında geçiyor: Yoklama’da Armutlu kömür ocağında Ali’nin, karısının güç doğumu için gerekli parayı düşünerek, indiği kuyu duvarında burguyla su iskandili yapması, fışkıran sular altında kalarak ölmesi anlatılır. Ateş Nefes, grizunun kömür ocaklarındaki adıdır. Tayyip Çavuş’un bir grizu patlamasını önlemesi ve bu uğurda kuyuda ölmesi, hikâyeye konu olur. Kitaba adını veren Kuduz Düğünü hikâyesi bâtıl inanca kurban giden bir hayatın dramıdır: Demirci Kasım Usta ile, Kaşıkçıoğlu Rasim Ağa’nın oğullarını kuduz köpek ısırır. Kasım Usta, çocuğunun yarasını önce hemen dağlar, sonra da karısının altınını satarak, çocuğu İstanbul’a tedaviye gönderir. Fakat Rasim Ağa, oğluna üç gün “kuduz düğünü” yaptırarak boş ve çok ilkel bir tedavi yöntemi uygulatır. Çocuk kırk güne varmadan kudurur, bir yere kapatılır. Hünerini gösterememiş Palgurtçu İlyas Dayı’nın öğüdüne uyularak, hiç değilse çabuk ölmesi için, bağlı çocuğun üzerine damdan kalburla su dökülmeye başlanır. Bu işi yapan Rasim Ağa, ikinci seferinde gördüğü manzaranın dehşetinden, tavandan aşağı yuvarlanır. Kalbi durmuş, ölmüştür. Kudurmuş çocuk, üzerine atladığı babasını kemirmeye başlar. Cinci Mustafa’da cinciler soyundan geldiği için uğursuzluğuna inanılan saf bir köylünün hayvan sevgisi ve bu yüzden günahına girilerek öldürülüşü; Kolcu Şaban’ da araları açık iki kolcudan, kaçakçılarla iş birliği yapanın, ihbar korkusuyla ötekini vurması; Bismillah’da yazarın tutuklandığı cezaevinde gördükleri; İkramiye’de devletin verdiği 58 lira ikramiye ile bir memurun hayallere dalıp, sonunda bu parayı kayınvalidesinin cenazesine harcamak zorunda kalışı anlatılıyor.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı