Kitap Özetleri

Kumpanya Kitap Özeti

Kumpanya kitabı özeti. Sait Faik Abasıyanık Kumpanya kitabı hakkında bilgi. Kumpanya kitabı içeriği, konusu, hikayeleri, kısaca kitap özeti

KUMPANYA

Sait Faik Abasıyanık’ın hikâye kitabı (1951)
İçindeki üç büyük hikayenin ilki olan, 1945’te yazılmış ve gezgin bir tiyatro grubunun macerasını anlatan Kumpanya; facia artisti, birinci aktör kırk yaşlarında Saffet Ferit, tiyatro müdürü, tuluatçı Kör Halit ve diğer oyuncuların İstanbul’da bir kahvede yeni topluluğa ne isim koyacakları tartışmasıyla başlar. Sonra para nereden bulunacaktır? Saffet Ferit, bir tarihte bir tüccara 250 lira borç vermiştir. Parayı geri almaya giden Halit, eli boş döner. Genç oyunculardan, lise mezunu Suat, turneye çıkacaklarını, fakat paraları olmadığını annesine söyleyince kadının on altın verdiğini bildirerek, paralan Saffet Ferit’le Halit’e teslim ederse de, tecrübeli aktörler şüphelenir, Üsküdar’da oturan dul Zilha Teyze’ye giderler: Suat’ın altınları, anasından habersiz aldığı anlaşılır. Altınlar, kadına geri verilir. Derken Halit bulur gerekli parayı ve kumpanya, on iki kişilik kadrosuyla, trenle yola çıkar. Aralarına yeni olarak, Sitare adında genç, güzel bir de kız katılmıştır. İlk durakları olan A. kasabasında kumpanya ilgi görür. İkisinin de sevmeye başladıkları Sitare yüzünden Saffet Ferit’le Halit’in araları açılırsa da, dostluk ağır basar, barışırlar. Davranışlarını beğenmedikleri Sitare aleyhine bir komploya hazırlanırlarken, bir gece temsil başlayacağı sıra, kızın evlenmek üzere bir keresteciyle Yalova’ya kaçtığını öğrenir, kalakalırlar. Seyirciler hâdise çıkarır, kumpanya apartopar A.’dan İstanbul’a döner. Tulûatın iki kahramanı Saffet Ferit’le Halit, şimdi biri Sular İdaresinde tahsildardır, öteki Samatya’da küçük bir kahve işletir.
1938’de yazılmış ikinci hikâye Kriz’de önce Karagümrük’te bir ev sahibi, emekli miralay Rıza Bey’in portresi çizilir, sonra oğlu Necmi’ye geçilir. Yirmi yaşında Necmi, liseyi bitirmiştir, bir şeyler yapabilmek için çırpınır. Cinsel tatminler ve içki boşunadır; bir tehlike ânında insanı mı, sanat eserini mi önce kurtarmalı tartışmaları boşuna. Necmi, bir bunalım içinde bocalar bir süre. Ancak benliğinde bir aşkın çiçeklendiğini hissedincedir ki, üniversitedeki derslere rahat ve huzurla, yeniden başlar. 1935’te yazılmış üçüncü ve son hikâye Gaut-har Cambazhanesi, konusunu yazarın Fransa’da Grenoble yıllarındaki anılarından alır: Sekiz genç, gelen sirkteki renkli dünyaya hayrandırlar. İki arkadaş: Yunanlı Hristo ile isviçreli George, sirkin cambaz kızı Isolde’u sevmektedirler. Bu ortak sevgiyi hikâyeciye Hristo anlatır. Üçlü aşk, Geor-ge’nin sirke girmesi ve Isolde ile nişanlanmasıyla sona erer. Gauthar Sir-ki’nin Grenoble’dan gittiği akşam Hristo da ortalardan kaybolur. Sait Faik, neden sonra, bir yılbaşı gecesi ondan bir tebrik kartı alır. Kart Yunanistan’dan gelmektedir. Hristo kendini öldürememiştir. 
Hikâyecinin o kendine özgü atmosferi, bu kitapta, yazılışı sanatının ilk yıllarına rastlayan sonuncu hikâyede daha canlı, daha diri olarak görülür.
 
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı