Kültür

Kurşun Nedir Nerelerde Kullanılır

Kurşun nedir, özelliği nedir, nerelerde kullanılır, Kurşun Hakkında Kısa Bilgi

Kurşun (atom numarası: 82; atom ağırlığı: 207, 21; simgesi: Pb), doğada, ağır, mavimsi billurlar oluşturan ve galen adı verilen sülfürler halinde bulunur; oldukça yoğun (11,3), gri bir metaldir. 327°C’ta eriyen bu metal, çok kolay işlendiği ve yüzeysel yükseltgenme (oksitlenme) gösterdiği için, su boruları ya da çatı örtüleri yapımında kullanılır. Boruların iç çeperlerinde oluşan ince, kesiksiz kurşun oksit ve kurşun karbonat tabakası, suyun doğrudan doğruya metale değmesini önler.

Kurşun, akümülatörlerin hammaddesi olduğu kadar, kalay ve antimonla kolay eriyen alaşımlar yapar.

Eritildiği zaman hızla yükseltgenen kurşun, masika adı verilen san renkte kurşun monoksit oluşturur, 880°C’a kadar ısıtılırsa masiko erir ve soğuduğunda gene bir oksit olan kırmızı renkli mürdesenk billurları verir. Ayrıca, kurşun oksitleri arasında kahverengi kurşun bioksit ve koyu turuncu sülyen yer alır; sülyen, özellikle çelik eşyaları pasa karşı korumak için, birinci kat boya olarak kullanılır.
Atom pilleri kurşun çeperlerle yalıtılır; çünkü kurşun, ışınımlara karşı büyük bir direnç gösterir.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı