Kitap Özetleri

Kurt Kanunu Kitap Özeti

Kurt Kanunu Kitap Özeti. Kemal Tarih Kurt Kanunu Kitabı içeriği, konusu, hakkında  bilgi. Kurt Kanunu Romanı Özeti Kısaca

KURT KANUNU

Kemal Tahir’in romanı (1969)
Cumhurreisi Gazi Mustafa Kemal’e 1926 Haziranında İzmir’de yapılmak istenen bir suikast hükümetçe haber alınmış, yakalanan on sanık İstiklâl Mahkemesi’nde yargılanarak idam edilmişlerdi. Kurt Kanunu romanının ön plânda iki kahramanı Birinci Dünya Savaşı yıllarının iktidar partisi İttihat ve Terakki Fırkası’nın iki elemanı: İaşe nazın Kara Kemal ile, eski Ankara valisi Abdül-kadir (romanda adı: Abdülkerim)’dir. Roman, İzmir suikastına teşebbüs sırasında ve sonradan, genellikle bu iki kişinin başından geçenleri anlatıyor, ve Abdülkerim’in, Mustafa Kemal’i öldürecek olan eski Lazistan mebusu Ziya Hurşit Beyle iki adamı: Laz İsmail ve Gürcü Yusuf u, ellerinde bombalar ve tabancalar dolu bir çanta, İstanbul’dan İzmir’e yolcu etmesiyle başlıyor. Gülcemal vapuru hareket edince Abdülkerim, Camgöz adında bir aracıdan yerini öğrendiği Laz İsmail’in evine gider ve İsmail’in güzel metresi Ballı Naciye ile, dört gece üç gün gizli bir aşk yaşar. Eve ansızın, Baytar miralayı Rasim’in çıkagelmesi, Abdülkerim’i şaşırtır. Miralay, Abdülkerim’in nerde olduğunu gene o Camgöz’den öğrenmiştir. Gazeteler suikast teşebbüsünün ortaya çıktığını, suçluların yakalandığını, şimdi de elebaşların aranmakta olduğunu yazmaktadır. Bu işe sevdiği, saydığı Kara Kemal’in adının da karıştırılmış olduğunu duymak, Miralay Rasim’i telâşlandırmıştır. Abdülkerim, Kara Kemal’i Cerrahpaşa’daki evinde bulur, onu kaçmaya razı eder. İkisi bir süre Abdülkerim’in tanıdığı Semra Ha-nım’ın konağında gizlenirlerse de, konak kalabalıktır; bu yüzden İstanbul’dan çıkıp Semra Hanım’ın Terkos golüyle Belgrad ormanları arasındaki Paşa Çiftliği’ne giderler, fakat Abdülkerim’le Kara Kemal’i orada da tanıyanlar olur. Çiftlikte yeni bir çapkınlığı sırasında, Toptancı Şaban’la Sarı Çavuş’un, kendisini öldürmeye hazırlandıklarını öğrenir’ Abdülkerim. Pusu kurup Şaban’ı öldürür. Kaçarlar. Kara Kemal bu defa, çocukluk arkadaşı Emin Bey’in İstanbul’da Aksaray’daki evine gelir; çok bitkindir; İngiliz veya Alman elçiliklerine sığınarak yurt dışına kaçmak isterse de, yeri bulunur, kuşatılır ve Kara Kemal, yakalanacağı sırada tabancasıyla intihar eder. Sonradan Abdülkerim gelir Emin Bey’in evine sığınmaya. Emin Bey’in kız kardeşi Perihan, göz altında olduklarını söyleyerek içeri almaz onu. Durumu öğrenen Emin Bey çağırmaya koşar, peşinden seslenirse de, Abdülkerim karanlıklarda kaybolmuştur.
Adı “Kurtlukta, düşeni yemek kanundur” sözünden gelen roman böyle biter. Tarih kitaplarında İstiklâl Mahkemesi’nce gıyaben idama mahkûm bu iki sanıktan Kara Kemal’in intihar tarihi 27 Ağustos 1926’dır; Abdülkadir’in de yakalanıp asılması ondan üç gün sonraya 31 Ağustosa raslar. Ziya Hurşit, Laz İsmail, Gürcü Yusuf, Baytar miralayı Rasim, yakalanışlarından bir ay sonra 14 Temmuz 1926’da idam edilmişlerdi.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı