Kitap Özetleri

Kuşatma Kitap Özeti

 Kuşatma Kitap Özeti. Füruzan Kuşatma Kitap içeriği, konusu, hakkında kısaca bilgi. Kuşatma hikaye kitabı özeti.

Altı hikâye. İlk hikâye Tokat Bir Bağ İçinde, yabancı okulda okumuş, Paris’lere gitmiş, evli, evliliğinde özgür, soylu, varlıklı bir genç kadınla, iç zenginliği bir Anadolu kasabasındaki yaşantılarından gelen, çıktığı yerlere yabancılaşmamış Hatice’nin birbirine uzak hayat görüşlerini sergiliyor.
Kuşatma hikâyesinde İstanbul’da, Beyoğlu’ndaki geçitlerden birinde, bir tuhafiyeci dükkânında tezgahtar işçi, on dördünde Nazan dükkâna mal verenlerden kalantor, yaşlı bir çapkının ağına düşer. Kuşatılmış olduğunun, kaydırıldığı yoldan dönemeyeceğinin farkında değildir henüz. Ah Güzel İstanbul hikâyesinde uzun-yol sürücüsü, ağır yük şoförü Sarı Kâmil’in kapatması olan eski genelev kadını Cevahir, iki yıldır kendisine yürekten sahiplenmiş Kâmil’in, Mardin seferlerinden birinde artık dönmeyeceği düşüncesine kaptırır kendini. Evi bırakır, bir akşam vakti Galata köprüsünden denize bakarak, sarkarak kayıplara karışır.
Kırlangıç Balıkları hikâyesinde kocası bırakıp gitmiş, dokuz yaşındaki oğluyla kalakalmış, bir bisküvi fabrikasında işçi, yirmi beşinde Zarife, iki aydır Balıkçı Mehmet’le ilişki kurmuştur. Kıyıda turistik bir otel işleten Saftet Bey’in, sözünü tutmayarak döneklik etmesi, ısmarladığı balıkları almaması yüzünden çıkan beklenmedik bir kavga, Mehmet’in Zarifeyle ev ocak kurma hayallerini yok eder.
Redife’ye Güzelleme hikâyesinde Redife, yedi yaşında bir kızcağızdır. O gün evde yeni bir doğum yapacağı için annesi, sırtında dolabıyla Tepebaşı’nın dar sokaklarında apartmanlara ciğer, beyin, işkembe satan, Bulgaristan göçmeni, kırkını geçkin babası Te-mir Efendi ile dolaşmıştır. Öğleyin baba-kız, kundura tamircisi eski dost İsmail Usta’nın dükkânına gelirler, zeytin ekmek domates öğle yemeklerini birlikte yerler. Dükkânda oyalanma süresince Redife, yoksul küçük ömrünün en büyük mutluluklarından birkaçını yaşar.
Gül Mevsimidir başlıklı son hikâye, ikiyüz yıla yakın bir aile kütüğüne sahip Dürrüzadeler’den Me-saadet Hanımefendi’nin hayat hikâyesi. Mesaadet, ailenin İzmir’deki büyük konaklarında doğup büyümüştü. On yedi yaşlarındayken babasının dava vekili olan, halktan birisinin oğlu Rüştü Şahin’i sevdi. Delikanlı, Kurtuluş Savaşı’na katıldı, yirmi ikisindeydi, şehit oldu. Savaştan epey sonra Mesaadet yirmi yaşlarındadır, aile İstanbul’a yerleşir. Maçka Güzeli diye nam salan Mesaadet, yüksek bir memurla evlendirilmiştir. Ellibeş yaşlarındayken kocası ölür. Şimdi yetmişini geçkin. Mesaadet Hanımefendi, apartmanının bir dairesinde, beş yıldır hiç dışarı çıkmadan yaşamakta; oğullarının, torunlarının, gözlerini elinde tuttuğu servete diktikleri inancıyla daha da sinirli ve bu huysuzluklarını ancak oda hizmetçisine boşaltabilerek, eski saltanatının, Rüştü Şahin’le olan aşkının anılarından güçlenme çabasındadır.
Ele aldığı kişiler arası türlü ilişkileri insancıl, evcil açılardan değerlendiren, Mesaadet Hanımefendi’nin yabancılaşmaları bir yana, temiz kaynaşmalar, duyarlıklı dayanışmalar halinde, veren hikayeci, bu kitabındaki başarısını hem tip ve gözlemlerinin canlılığı, hem de anlatımının açık, ayrıntılı yoğunluğuyla sağlıyor.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı