Bilgi Dünyası

Kuşların Kanat Yapısı Nasıldır?

KANAT. Kuşlarda ve böceklerde, hareket ettirilince uçmayı sağlayan üst üyelerden her biri. Yapısı, biçimi, görevi, hayvanın türüne ve yaşayış tarzına göre farklılıklar gösterir.
Kuşlarda ön ekstremiteler uçmaya yarayan kanatlara dönüşmüştür. Kanatlar, sırtın üst tarafına kanat kaidesi ile bağlıdır. Kanatta kemik ve deri uzantıları yanı sıra telekler ve uçma tüyleri yer alır. Katlı duran kanatlar uçarken açılır. Biçimleri de farklıdır. Hızlı uçan kuşlarda dar ve uzun (kırlangıç), göç edenlerde uzun ve geniştir (yaban kazları gibi). Bazı kuşlarda kanatlar körelmiştir (deve kuşu). Bazıları ise kanatlı olmalarına rağmen uçamazlar. Kanat bazılarında da yüzmeye elverişli duruma gelmiştir (penguen).
Uçabilen tek memeli yarasadır, ön bacakları uçmaya elverişli duruma gelmiştir, ön bacaklar arasına gerilmiş ince deri, arka bacaklara ve kuyruğa kadar uzanan geniş kanadı oluşturur.
Kanatlı böcekler alt sınıfındaki böceklerin erginlerinde kanat vardır. Derinin dışa doğru yapmış olduğu kıvrımdan oluşur. Vücuttaki 2. ve 3. segmentten birer çift kanat çıkar. Bazı böceklerde ise bir çifttir (iki kanatlılar), Kanatlar, zarsı birer levhacık gibidir, içlerine damarlar uzanır. Bazı böceklerde arka kanatlar gerileyip kaybolur. Düz kanatlılarda ön kanatlar dar, arkadakiler renkli ve saydamdır. Zar kanatlılarda, zar gibi ince ve az damarlıdır. Pulkanatlılarda ise geniş, az damarlı ve üzeri kitinden pullarla kaplıdır. Kanat yapısı ve biçimi, böceklerin sınıflandırılmasında rol oynar.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı