Kültür

Kutup Bölgeleri Hakkında Bilgi

Kutup Bölgeleri Nedir, Kutu Bölgeleri’nin Özelliği Nedir, Kuzey ve Güney Kutup Bölgeleri Hakkında Bilgi

Yerkürenin kendi çevresinde döndüğü eksen, gezegenimizin yüzeyini iki noktada deler; bu noktalar Kuzey ve Güney kutuplarıdır. Söz konusu eksen, yerkürenin güneş çevresindeki yörünge düzlemine tam olarak dikey değildir. Arada 23°27,fark vardır. Bu nedenle de, güneş ışınları kutuplara teğet olarak değil, mevsimlere göre, gerek Kuzey, gerekse Güney kutuplarının 23°27′ altında yer alan enlem dairelerinden biri boyunca gelir. Söz konusu enlem daireleri, Kuzey Kutup Dairesi ile Güney Kutup Dairesidir. Bu dairelerin ötesine (yani bu daireler ile kutup noktaları arasında yer alan bölgelere), kutup bölgeleri adı verilir.
Öte yandan, pusulaların gösterdiği kutuplar da tam olarak coğrafya kutup noktalarını karşılamaz. Her yıl yeniden hesaplanan bir sapma vardır. Bu küçük ayrıntının farkına varıncaya kadar insanoğlu, yüzyıllar boyunca denizlerde dolaşmış ve sefer yanlışları yapmıştır.
Kutup bölgelerinin başlıca özelliği iklimlerinin soğuk olmasıdır. Her ikisi de buz dünyalarıdır.
 

Kutup bölgeleri neden soğuktur?

Burada asıl etken, güneş ışınlarının durumudur. Dönenceler arasında yeralan tropikal bölgelerde güneş ışınları yer yüzeyine dikey doğrultuda çarptığı için, ışınlan bir daire içinde yoğunlaşır. Ancak, kuzey ya da güneye doğru gidildikçe, yeryüzünün yuvarlaklığı nedeniyle, dik açı giderek dar açıya dönüşür; böylece, her bir ışının ısısı bir daire içinde yoğunlaşacak yerde, yavaş yavaş uzayan bir elips içinde dağılır ve ısıttığı alan büyür. Aynı ısının daha geniş bir alana yayılması, alanın daha az ısınması anlamına gelir.
Gene aynı teğet geliş nedeniyle, güneş ışınlan, yeryüzüne çarpıncaya kadar atmosfer tabakası içinde daha uzun yol almak zorunda kalır ve ısıtma güçlerinin bir bölümünü bu nedenle yitirirler.

Son olarak, gene teğetlik açısı nedeniyle, ışınların bir bölümü, gerek atmosfere girişte, gerekse yer yüzeyine çarptığında, ısısı özümlenemeden yansır.

Görüldüğü gibi, kutup noktalarına yaklaşıldıkça, kalori gelişini azaltan ve ısının düşmesine neden olan koşullar artmaktadır. Aylarca süren kutup gecesinden sonra, yaz güneşi, kutup iklimini ısıtmaya yetmez; buz kitlesi, her geçen yıl biraz daha artar.

• Bu uzak, elverişsiz, tehlikeli bölgelere uzun süre ulaşılamamış, Kuzey kutup noktasına varabilmek için 6 Nisan 1909 tarihini (A.B.D’li Kaptan Robert Peary) beklemek gerekmiştir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı