Kültür

Kuvars Hakkında Kısaca Bilgi

Kuvars nedir, nasıl oluşur, özelliği nedir, Kuvars Hakkında Kısaca Bilgi, Kuvarsın Kullanım Alanları İle İlgili Bilgi

Çelikten daha sert olan kuvars, yerkabuğunda en yaygın olan mineral türüdür. Daha çok silisin billurlaşmış bir biçimidir; dolayısıyla, asit nitelikli püskürük kayaçların, tortul (kumtaşı) ve başkalaşım geçirmiş (kuvarsit) kütlelerin büyük bölümünü oluşturur.

Kuvars billurları çoğunlukla, yatay çizgili, çok yüzlü prizmalardır; genellikle ikiz olan billurlar, bazen dev boyutlara ulaşır: Brezilya’da Minas Gerais’de 2 metre yüksekliğinde, 3 m genişliğinde ve 5 ton ağırlığında bir billur bulunmuştur.

Mohs ölçeğine göre kuvarsın sertliği 7, özgül ağırlığı 2,65’tir. Kolayca kırılır; kırıcı yüzeylerin yağlı bir parıltısı vardır; billur yüzeyleri ise camsı bir görünümdedir. Bu minerale yalnızca hidroflüorik asit etki eder.

Çok çeşitli renkleri bulunan kuvarsın bazı türleri, değerli taşlar arasında yer alır. Arı haldeki kuvars saydamdır; ama çoğunlukla, beyazdan kahverengi ve siyaha kadar çok değişik tonlar gösterir. Bu renkler çeşitli element katkılarından (manganez, demir, nikel) ya da radyoaktif etkilerden kaynaklanır.

Ametiste mor rengini, manganez katkısı verir; sarı kuvarslar değerli taş olarak kullanılır; pembe kuvars, billur kütleleri halinde görülür ve rengini çok az manganez katkısından aldığı sanılır. Süt rengi kuvarslar ışığı pek geçirmez; mavi kuvarslar, söz konusu mineralin ender rastlanan bir türüdür.

Kuvars içinde, çok ince billurlar halinde başka mineraller de bulunabilir. Yıldız taşı denilen kuvars türünde küçük mika levhacıkları ya da iğne biçiminde demir bileşikleri görülür. Kedi gözü adı verilen tür ise, asbest lifleri taşır.

Kuvars, pek çok sayıda kayacın temel bileşenini oluşturur. En güzel billurlar, kuvarsın serbestçe billurlaşabildiği kayaç oyuklarında bulunur.

Kuvarsın sanayide kullanım alanı oldukça geniştir; billurlarında piyezo elektrik özelliği vardır; bu nedenle, hertz dalgaları yayımında düzenleyici görevi üstlenir ve her tür kullanım için ses ötesi dalgaları üretiminde kullanılır. Ayrıca, seramikçilikte (ısıya dayanıklı gereçlerin yapımında, porselenlerin emaylanmasında), özellikle de camcılıkta yararlanılır.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı